Hakkında

Bartın


Yüzölçümü: 2.140 Km²

İl Merkezi Nüfusu: 54.555 (2011)

Toplam Nüfusu: 187.291 (2011)

İl Trafik No: 74

İl Telefon Kodu: 378


Bartın kendine has şivesi de vardır.“PARTHENİA” dan Bartın’a dönüşen adın kaynağı “PARTHENİOS” dur. Bartın Irmağı'nın antik çağdaki adı olan Parthenios; Yunan mitolojisinde,Tanrıların Babası OKENAUS’un çocukları olan yüzlerce tanrıdan birisi ve ''Sular Tanrısı''dır. ”Sular İlahı veya Muhteşem Akan Su'' anlamlarına gelir.Zamanla Bartın’a dönüştüğü yazılı kaynaklardan anlaşılmaktadır. 


Tarih

Bartın, Karadeniz Bölgesi’nin batı bölümünde yer almaktadır. Bartın ve çevresine ilk yerleşenler hakkında kesin bilgiler bulunmamakla beraber, yörenin ilk yerleşenlerinin yöreye M.Ö.14. yüzyılda gelen Gaşkalar olduğu düşünülmektedir. Hitit İmparatorluğu’nun önemli bir güç haline gelmeye başlamasıyla beraber bölgedeki Gaşka hâkimiyeti sona ermiştir. Hitit İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra Lydialılar, Persler, Makedonyalılar, Bithynia Krallığı ve Romalılar yöreye hâkim olmuşlardır. Roma döneminde, Bartın’ın askeri ve ekonomik nedenlerden dolayı önem kazandığı bilinmektedir. Roma İmparatorluğu M.S. 395’te ikiye ayrıldığında yörenin Doğu Roma toprakları içerisinde kaldığı görülür. Bu dönemden sonra yörede Bizans etkinliğinin sürdüğü, 13. yüzyılda Türklerin Anadolu’ya gelmesinden sonra Bartın ve çevresinin Candaroğulları Beyliği’nin hâkimiyetine girdiği bilinmektedir.1395’te Yıldırım Bayezid, Bartın’ı Candaroğulları Beyliği’nden almakla beraber Amasra’da bulunan Ceneviz kolonisi tesirini sürdürmüş, Amasra 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı hâkimiyetine geçmiştir. Bartın, 1924’te Zonguldak’ın ilçesi, 1991’de ise il olmuştur


Coğrafya

Ortalama yüksekliğin 2500 metre olduğu Bartın’da, sahilden iç kısma doğru göreceli yükseltilerden Küre Dağları en önemlisidir. Bartın’a ismini veren Bartın nehri (Parthenious) 14 kilometre uzunluktadır. Uluyayla, Ardıç, Kalkanlı ve Zoni (Arıt) ilin önemli yaylalarıdır.Bartın’ın %46′sını ormanlar oluşturur. Bartın’da kışları yağışlı, yazları ılıman geçen karadeniz iklimi hüküm sürmektedir.Bartın ilinin ilçeleri; Amasra, Kuruçaşile ve Ulus’tur.


Spor

2017-2018 Sezonunda, Futbol takımı Bartınspor, Bölgesel Amatör Lig (BAL) dedir. Basketbol ve Voleybol liglerinde de birer takımı bulunmaktadır.

Bartınspor , Ziraat Türkiye Kupası ilk turda T.M.Kırıkkale Spor’u elemiş, 2.turda Y.Altındağ Belediyespor’a elenmiştir.


Ne Yenir?

Bartın yemekleri etli, sebzeli, sütlü, hamur işli ve zeytinyağlı yemekler ile pilav, çorba ve tatlı çeşitlerinden oluşur. Dikkati çeken başka bir husus ise aynı türe ait yiyeceklerden pek çok çeşidin olmasıdır. Örneğin, ondan fazla dolma ve pilav çeşidine rastlanır. Bartın mutfağı ile ilgili yapılan araştırmalarda, yüzden fazla çeşide rastlanmıştır ve bu durum açıkça yöre mutfağının zenginliğini ortaya koymaktadır.


Ne Alınır?

Bartın’da el dokuma ürünleri, özellikle tel kırma yazmaları ve ahşap baskı yazmaları ülke çapında ün yapmıştır. Amasra ilçesi ahşap ve dokuma hediyelik eşya yönünden çok gelişmiştir. Kurucaşile, ülkede en özenli gulet yapım yeri olarak bilinir.


Yapmadan Dönme...

Amasra’da balık ve salata yemeden,

Bozköy ve Çakraz’da denize girmeden,

Doğa yürüyüşlerine katılmadan, 

Özgün bir Bartın evi görmeden,

Bartın Çilek Festivali Kültür ve Turizm Etkinliklerini görmeden ...

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Bartin iline ait görüntüler

 • Bartin Merkez Resmi

  Bartin

  Bartin Merkez
 • Kurucasile Resmi

  Bartin

  Kurucasile
 • Ulus Resmi

  Bartin

  Ulus
 • Amasra Resmi

  Bartin

  Amasra