Hakkında

Batman


Yüzölçümü : 4.654 km²

İl Merkezi Nüfusu: 339.970 (2011)

Toplam Nüfusu: 524.499 (2011)

İl Trafik No: 72

İl Telefon Kodu: 488


İl merkez ilçenin kurulu olduğu alan, Dicle Nehri ve bu nehrin yan kolları olan Batman ve Garzan Çayları arasında kalan Batman Ovası üzerindedir. Bu ovanın etrafı Raman, Garzan ve Aydınlık dağları ile çevrilidir.

Batman Dicle Nehri ve onun yan kolları olan Batman ve Garzan Çayları arasındaki havzada kurulmuş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini orta doğuya bağlayan karayolunun kenarında iskâna açılmıştır. Orta çağda bu bölgede dolaşan Evliya Çelebi, Şerefhan Bidlisi ve Moltke gibi müslüman ve ecnebi gezginlerin tümü, yazdıkları gezi notlarında ve yayınladıkları eserlerinde, Batman isminden sıkça bahsetmektedirler. Batman Nehri kenarındaki Batman Köyü, Batman Eyaleti veya Batman Beyliği gibi meskûn yerleşim birimlerinden bahisle, Maiferkeyn (Silvan) ve Hezo (Kozluk) Beyleri ile olan çatışmalarından, talan ve ganimetlerinden söz etmektedirler. Bilimsel bir kanıt olan bu örneklerde görüldüğü gibi, Batman ismi Orta çağdan beri kullanıla gelmiş ve Batman Çayı ile bütünleşen bir isim olarak karşımıza çıkmıştır.


Tarih

Batman tarihi itibarıyla yeni bir şehir olmasına karşın yerleşim alanında kurulan şehirlerin tarihi Sümerlere kadar uzanır. İluh Tepesi'nin bulunduğu alanda bir Sümer şehir yerleşiminin bulunduğu, ancak bataklık bir arazi üzerine kurulu olduğundan şehrin zaman içerisinde yeraltına göçtüğü düşünülmektedir.Ayrıca İluh Tepesi olarak adlandırılan arazi,araştırmalar sonucunda doğal olmadığı ve yapay bir tepe olduğu kanıtlanmıştır.Batman'ın adını "batmak" teriminden bu nedenle almış olabileceği düşünülmektedir.1940 yılında bulunan petrol ile Batman civarından yöreye akın olmuştur. Batman kısa zaman içerisinde Güneydoğu insanına ekonomik tesirin yanı sıra düşünce hayatına da etki etmeye başlamıştır.

Coğrafya

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Batman ilinin, kuzey ve kuzeydoğusu yüksek, sarp ve dağlık olup güneyi ise dağlık ve engebelidir. Dicle nehri batıdan doğuya akarak il topraklarının içinden geçer. Batman çayı, Batman-Diyarbakır il sınırını çizerek Dicle nehri ile birleşir.4000′i aşkın mağaranın bulunduğu bu bölge dünyada benzeri az bulunan bir doğa harikasıdır.Batman’da karasal iklim hüküm sürmektedir. Bölgede yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Batman ilinin ilçeleri; Beşiri, Gercüş, Hasankeyf, Kozluk ve Sason’dur.


Nüfus

Nüfusu hızla artan şehir; sanayi, petrol ve inşaat sektörünün de gelişmesiyle bölgede güçlü konuma sahiptir. Nüfusun çoğunluğunu çevre il ve ilçelerden göçmüş insanlar oluşturmaktadır.


NASIL GİDİLİR?

Karayolu : Türkiye’nin her yerinden otobüs seferi ile ulaşmak mümkündür.

Havayolu : Batman’dan Ankara, İstanbul ve İzmir’e havayolu seferleri yapılmaktadır.


NE YENİR

Bol yağlı et yemekleri, hamur işleri, yöreye özgün çorbalar, tiftik kıçıl denilen ve çamurdan yapılmış ocaklarda pişirilen tandır ekmeği ve taş ekmeği Hevran’ın tadına doyum olmaz.

NE ALINIR?

Dokumacılık, parlak ipek sim işlemeli kumaşlar, oya, dantel ve kanaviçe işlemeleri, yün patik, çeşit çeşit renklerde yöreye özgü motifli yün çorap çoraplar yöreden alınabilecek hediyelik eşyalardır.


Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Batman iline ait görüntüler

 • Batman Merkez Resmi

  Batman

  Batman Merkez
 • Besiri Resmi

  Batman

  Besiri
 • Gercüs Resmi

  Batman

  Gercüs
 • Kozluk Resmi

  Batman

  Kozluk
 • Sason Resmi

  Batman

  Sason
 • Hasankeyf Resmi

  Batman

  Hasankeyf