Hakkında

Kahramanmaraş


Yüzölçümü: 14.346 km²

İl Merkezi Nüfusu: 428.724

Toplam İl Nüfusu: 1.054.210  (2011 yılı)

İl Trafik No: 46

İl Telefon Kodu: 344


Kahramanmaraş, eski ve halk arasındaki adıyla Maraş, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık on sekizinci şehri. 2016 itibarıyla 1.112.634 nüfusa sahiptir. Kurtuluş Savaşı'nda işgale direnişi nedeniyle TBMM tarafından 5 Nisan 1925'te şehre İstiklal Madalyası verildi. Maraş olan adı, 7 Şubat 1973'te Kahramanmaraş olarak değiştirildi.


Şair Gülten Akın, Maraş halkı için "Adamın su gibi akanıdır Maraşlı" demiştir. Ünlü Osmanlı seyyahı Evliya Çelebi, ise Seyahatnamesinde Maraş halkı için, "Kelimatları lisan-ı Türkidir ve ekseriya halkı Türkmendir" der. Maraş ve çevresi başta Oğuzların Avşar, Bayat ve Beydili boyları çoğunlukta olmakla birlikte hemen hemen 24 Oğuz boyunun tamamı mevcuttur.


Dövme dondurmasıyla meşhurdur. Kahramanmaraş'ın dövme dondurması yerel şirketlerin azmi ve katkısıyla ünü tüm dünyaya yayılmış ve birçok dünya şehirlerinde dondurma şubeleri açılmıştır. Japonya'dan ABD'ye, Avustralya'dan Dubai'ye kadar birçok ülkede şehrin ve dondurmanın yerel firmalarca tanıtımı yapılmaktadır.


2012'de çıkarılan 6360 sayılı kanun ile büyükşehir oldu. Aynı zamanda Kahramanmaraş Türkiye'nin elektrik ihtiyacının %14'ünü karşılamaktadır.


Coğrafya

Kahramanmaraş'ın merkezi Ahir Dağı'nın eteklerine kurulmuştur. Bu yüzden şehir merkezi engebelidir. Şehrin merkezi dışında kalan bazı bölgeler düzlük olsa da geneli engebeli bir yapıya sahiptir. Kahramanmaraş iklim yapısında diğer illerden farklıdır. Çünkü Kahramanmaraş'ın il haritası onu 3 bölgeye birden sokmaktadır. Bu sebeple değişken bir iklime sahiptir ancak genelde Akdeniz iklimi hakimdir. Kahramanmaraş'ın bulunduğu bölge şehir merkezi o bölgede olduğundan Akdenizdir. Diğer şehirlerle konumu ise yukarıdaki görseldeki gibidir.


Nüfus

Kahramanmaraş İl Nüfusu: 1.112.634'dür (2016)[2]. İlin yüzölçümü 14.520 km²'dir.[10] İlde km²'ye 77 kişi düşmektedir. (Yoğunluğun en fazla olduğu ilçe: 187 kişi ile Dulkadiroğlu’dur) İlde yıllık nüfus artış oranı %1,46 olmuştur.

2016 yılında TÜİK verilerine göre 11 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 693 mahalle bulunmaktadır.


Barajlar

Sır Barajı

Menzelet Barajı

Kartalkaya Barajı

Ayvalı Barajı

Klavuzlu Barajı

Adatepe Barajı

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Kahramanmaras iline ait görüntüler

 • Afsin Resmi

  Kahramanmaras

  Afsin
 • Andirin Resmi

  Kahramanmaras

  Andirin
 • Elbistan Resmi

  Kahramanmaras

  Elbistan
 • Göksun Resmi

  Kahramanmaras

  Göksun
 • Kahramanmaras Merkez Resmi

  Kahramanmaras

  Kahramanmaras Merkez
 • Pazarcik Resmi

  Kahramanmaras

  Pazarcik
 • Türkoglu Resmi

  Kahramanmaras

  Türkoglu
 • Çaglayancerit Resmi

  Kahramanmaras

  Çaglayancerit
 • Ekinözü Resmi

  Kahramanmaras

  Ekinözü
 • Nurhak Resmi

  Kahramanmaras

  Nurhak