Hakkında

Karaman


Yüzölçümü: 8.845 km²

İl Merkezi Nüfusu: 138.135 (2011)

Toplam Nüfusu: 234.005 (2011)

İl Trafik No: 70

İl Telefon Kodu: 338


Karaman, İç Anadolu Bölgesi’nin güneyinde, Konya-İçel-Antalya illeri arasında bulunan önemli bir ticaret, kültür ve sanat merkezidir.Selçuklular bölgeyi ele geçirince şehre Larende denilmiştir. Anadolu Selçukluları'ndan sonra bölgeye hakim olan Karamanoğulları Beyliği'nin başşehri olduğu için şehre daha sonra Karaman ismi verilmiştir. 

Tarih

Karaman kentinin ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber yapılan arkeolojik kazılar neticesinde, önemli bir yerleşim bölgesi, ticaret ve kültür merkezi olduğuna dair belgeler bulunmuştur. Karaman ve çevresinin M.Ö.8000 yıllarında yerleşik iskana sahip olduğu ortaya konulmuştur. İl; Hititler zamanında bir askeri ve ticaret merkezi olmuş daha sonra Firigya ve Lidya’lıların egemenliğine geçmiş, M.Ö.322 de Yunan Kralı Perdikkos ve Filippos’un işgaline ve talanına uğramıştır. Karamanoğulları Anadolu Selçuklu Devletinin zayıflamasından ve yıkılmasından sonra bağımsızlıklarını ilan edip Karamanoğlu Devletini kurmuşlardır. Karamanoğulları devletinin başkenti olan Larende, Cumhuriyetin ilanından sonra Konya iline bağlı olarak Karaman adını almıştır.


Coğrafya

İç Anadolu bölgesinin güneyinde yer alır. Kuzeyinde Konya, güneyde Mersin doğuda Ereğli, Silifke, batıda Antalya ile komşudur. Deniz seviyesinden yüksekliği 1033 metredir. Karaman genelde ova görünümündedir. Son yıllarda yapılan gölet ve sulama kanalları ile tarıma daha bir canlılık getirmiştir. Ovada tahıl türleri ve sanayi bitkileri yetiştirilir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçer. Yıllık yağış ortalaması 350 mm.dir.İlçeleri Karaman (merkez), Ayrancı, Ermenek, Kâzımkarabekir.


Ne Yenir? 

Arabaşı, Toyga, paça, aşlık gibi çorba çeşitleri, cibe,batırık, yaprak ve köy dolmaları, keşkek ve bulamaç yörenin geleneksel yemekleri arasında sayılabilir.


Ne Alınır? 

Ağaç oyma işçiliği, marangozluk, mobilyacılık oldukça yaygındır. Ayrıca, bayanlar arasında nakış ve oya işçiliği de çok yaygındır. Dolayısıyla, halı (Taşkale, Şirvan, Koraş halısı) ve el sanatı ürünleri alınabilir.


Yapmadan Dönme...

Binbir Kiliseyi, Aktekke Camini, Yunus Emre Camini ve Karaman Kalesini görmeden.

Karaman Müzesini gezmeden,

Zeyve Pazarı’nda alışveriş yapmadan,

Dönmeyin...


Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Karaman iline ait görüntüler

 • Ermenek Resmi

  Karaman

  Ermenek
 • Karaman Merkez Resmi

  Karaman

  Karaman Merkez
 • Ayranci Resmi

  Karaman

  Ayranci
 • Kazimkarabekir Resmi

  Karaman

  Kazimkarabekir
 • Basyayla Resmi

  Karaman

  Basyayla
 • Sariveliler Resmi

  Karaman

  Sariveliler