Hakkında

Kastamonu


Yüzölçümü: 13.108 km²

İl Merkezi Nüfusu: 93.347

Toplam İl Nüfusu: 359.759  (2011 yılı)

İl Trafik No: 37

İl Telefon Kodu: 366


Kastamonu’daki turizm potansiyeli çeşitlilik arz etmekte ve kıyı turizminden kış turizmine çok geniş bir yelpazede yılın oniki ayında turizm hizmetleri sunulabilmektedir.İlde Ilgaz Dağı Milli Parkı ve Küre Dağları Milli Parkı ile Ilgaz Dağı kış turizmi tesisleri, yat turizmine elverişli koyları, tarihin çeşitli dönemlerine ait eserleri, eşsiz tabiatı ile dört mevsim yerli ve yabancı turistlerin gözde beldesi olmaya adaydır.İlin ekonomisi genel olarak tarım, hayvancılık ve ormana dayanmaktadır.Son yıllarda turizm çeşitliliğine ağırlık verilerek, turizm sektörünün canlandırılmasına gayret edilmektedir.İl ekonomisine hakim olan en önemli sektör tarımdır. Tarımsal etkinlik bitkisel üretime ve ülkenin zengin orman kuşağı üzerinde yer alması sebebi ile ormancılığa dayanmaktadır. İlin genel yüzölçümünün %60’ını tarım alanları teşkil eder. Üretilen tarım ürünleri; buğday, arpa, çeltik ve patatestir. Sanayi bitkisi olarak da şeker pancarı, kendir, sarımsak üretilmektedir. Tüm Türkiye’de üretilen sarımsağın %14’ ü ilimizde üretilmektedir.

Tarihçesi binlerce yıl öncesine dayanan önemli uygarlıklar merkezi olan ve kültür şehri olarak gelişen Kastamonu zengin tarihi ile arkeolojik bakımdan zengin illerimizden biridir.Kastamonu,Anadolu Türk-İslâm kültürü'nün önemli merkezlerinden biridir.Bu kültür, yörenin türkler tarafından fethinden sonra Beylikler-Selçuklu-Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde inşaa edilen ve bir kısmı günümüze kadar gelen mimarî eserler ve yer isimleri yanında halkın günlük yaşantısında etkili örf-adet ve geleneklerde de kendini göstermektedir.İlin görülmeye değer başlıca tarihî-kültürel eserleri arasında camiler,külliyeler, medreseler, türbeler ve kale bulunmaktadır.


Tarih

Kastamonu’nun bilinen geçmişi, Hitit İmparatorluğu ile başlar. Hititlerden sonra Frigya ve Lidya Krallıklarının egemen olduğu bu topraklar M.Ö. 4.yy’da Perslerin eline geçmiştir. M.Ö. 4,yy’da Büyük İskender Anadolu ile birlikte Kastamonu topraklarını da Makedonya’ya katmıştır.İskender’den sonra yöreyi ele geçiren Pontus Krallığı M.Ö. 1,yy’da Romalılar tarafından ortada kaldırılmıştır. Uzun yıllar Roma İmparatorluğu sınırları içinde kalan Kastamonu M.S. 395 yılında İmparatorluğun bölünmesiyle bütün Anadolu gibi Bizans İmparatorluğuna katılmıştır.


İklim

İlde iki çeşit iklim hüküm sürer. Kuzeyinde Karadeniz iklimi güneyinde ise İç Anadolu'nun kara iklimi görülür. Kıyıya paralel olarak uzanan İsfendiyar Dağları, Karadeniz ikliminin iç kısma girmesini önler. Kıyılarda yağış daha fazladır. Senede 20 gün kar yağar, 40 gün toprak karla örtülüdür. Sıcaklık -26,9° ile +38,7 °C arasında seyreder. Senelik yağış miktarı bölgelere göre 450 mm ile 1215 mm arasında değişir.


Bitki Örtüsü

İl bitki örtüsü bakımından çok zengin sayılır. İl topraklarının % 67’si orman ve fundalıklarla, %29’u ekili-dikili alanlarla, %6,5’i çayır ve meralarla kaplıdır. %1,5'i tarıma elverişsiz topraklardır. Ormanlarda kayın, köknar, çam, karaağaç, gürgen, kestane ve ıhlamur ağaçları bulunur. Azdavay-Devrekâni arasında ise çam ağaçları çoğunluktadır.


Spor

Kastamonu'da Birçok İlçenin Kendine Özel Futbol Ve Hentbol Takımları Bulunmaktadır. Özellikle Hentbolda Bayanlar Süper Ligin'de 1 Takımı Bulunmaktadır. Bunun Dışında İlin Profesyonel Tek Futbol Takımı Kastamonuspor 1966 üst üste iki kez şampiyon olarak Bölgesel Amatör Ligden, 3.Lig 3.Gruba ve daha sonra da 2. Lig Kırmızı Gruba yükselmiştir. Ayrıca Bölgesel Amatör Ligde'de İli " Kastamonu İl Özel İdare " Temsil Etmektedir.


Ne Yenir?

Kastamonu ili zengin bir mutfağa sahiptir. Her pazar fırınlarda pastırmalı ekmek veya etli ekmek yaptırılır.Tarhana çorbası, ana-kız çorbası, ecevit çorbası, külbastı, mıklama, kapatma, kavurma, erişte, köle hamuru, banduma, kaygana, cırık, biryan kebabı, mantı, haluçka, simit tiriti, mısır çöreği, baklava, kaşık helvası, pekmezli un helvası, çekme helva, hasüde yörenin sevilen yemek ve tatlılarındandır.


Ne Alınır?

Yöresel dokumalar, yalnızca tırnak ile ve pamuk ipliği kullanılarak değişik motiflerin yapıldığı çarşaf bağları, oyalar, baskı tekniği ile bezenen havlu ve masa örtüsü gibi malzemeler, ağaç oyma işleri, saz ve bağlama gibi müzik aletleri, söğüt ağacından yapılan gazetelik, şeker kutusu, ekmek sepeti gibi eşyalar, çeşitli ağaçlardan yapılan tespihler, şimşir çatal-kaşıklar, Tosya çakıları ve bakır işleri yöreden alınabilecek özgün hediyelik eşyalardır.


Yapmadan Dönme...

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi  ve Katamonu Kalesi’ni görmeden,

Hükümet Konağı'nı ,Nasrullah Kadı Camii’ni,Ev Kaya Mezarlarını gezmeden,

Dokuma Atölyesi ve El sanatları Atölyesi’ni görmeden,

Etli-Pastırmalı Ekmek,Biryan,Çekme Helvası yemeden,

Yöresel Dokuma ve Yöresel El sanatları ürünlerinden almadan,

23-31 Ağustos Şapka ve Kıyafet İnkılabı etkinliklerine katılmadan

Dönmeyin….

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Kastamonu iline ait görüntüler

 • Abana Resmi

  Kastamonu

  Abana
 • Kastamonu Merkez Resmi

  Kastamonu

  Kastamonu Merkez
 • Araç Resmi

  Kastamonu

  Araç
 • Azdavay Resmi

  Kastamonu

  Azdavay
 • Bozkurt Resmi

  Kastamonu

  Bozkurt
 • Cide Resmi

  Kastamonu

  Cide
 • Çatalzeytin Resmi

  Kastamonu

  Çatalzeytin
 • Daday Resmi

  Kastamonu

  Daday
 • Devrekani Resmi

  Kastamonu

  Devrekani
 • Inebolu Resmi

  Kastamonu

  Inebolu
 • Küre Resmi

  Kastamonu

  Küre
 • Tasköprü Resmi

  Kastamonu

  Tasköprü
 • Tosya Resmi

  Kastamonu

  Tosya
 • Ihsangazi Resmi

  Kastamonu

  Ihsangazi
 • Pinarbasi Resmi

  Kastamonu

  Pinarbasi
 • Senpazar Resmi

  Kastamonu

  Senpazar
 • Agli Resmi

  Kastamonu

  Agli
 • Doganyurt Resmi

  Kastamonu

  Doganyurt
 • Hanönü Resmi

  Kastamonu

  Hanönü
 • Seydiler Resmi

  Kastamonu

  Seydiler