Hakkında


Ülke
Türkiye
Bölge
İç Anadolu Bölgesi
İl
Nevşehir
Yüzölçümü
5,467 km2 (2,1 mi2)
Rakım

Nufüs286.250
Posta kodu
50xxx
Alan kodu
(+90) 384
Plaka kodu
50


Nevşehir, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir.

Nevşehir, Muşkara adlı bir köy iken, şehir halini almaya başlamasından sonra, 18 yüzyılda Osmanlıca "yeni kent" anlamındaki bugünkü adını almıştır.[3]

Nevşehir, 6429 sayılı yasa ile Nevşehir 20 Temmuz 1954 tarihinde il haline getirildi. Kırşehir ve Kırşehir'e bağlı Mucur, Avanos, Hacıbektaş (1945'te ilçe oldu), Kayseri'ye bağlı Ürgüp (1935'te ilçe oldu), Niğde'ye bağlı Arapsun (1948'de Gülşehir adını aldı) Nevşehir'in ilçeleri haline getirildi. Kozaklı ve Hamamorta köyleri Avanos'a bağlı birer köy iken birleştirilerek 1954'te Kozaklı adıyla ilçe olarak Nevşehir'e bağlandı. Kırşehir 1957'de tekrar il yapıldı. Mucur ilçesi ile beraber Nevşehir'den ayrıldı. Daha önceleri Melegübü ismi ile anılan bir bucak merkezi olan Derinkuyu 1 Nisan 1960'ta ilçe durumuna getirildi. Acıgöl kasabası ise 4 Temmuz 1987'de ilçe olmuştur.


Tarihi

Nevşehir ili doğuda Kayseri, batıda Aksaray, güneyde Niğde, kuzeyde Yozgat ile çevrilidir. Bölgede yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen malzemeler neticesinde Nevşehir’in tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Asurlular bu bölgeye Katpatuka adını verirken, İranlılar Kapadokya ismini vermişlerdir. Kapadokya ismi Pers dilinde “Cins Atlar Diyarı” anlamındadır. Nevşehir ilinin ilk ismi ise Nissa (NYSSA) ’dır. Texier’e göre Nissa ismini Rumlar muhafaza etmişlerdir. Türklerin bölgeye yerleşmesinden sonra Muşkara adı kullanılmıştır. Osmanlı Devleti zamanında ise Muşkaralı Damat İbrahim Paşa yerleşkenin ismini Nevşehir olarak değiştirmiştir.


Yöre hakkındaki ilk bilgileri Asur Ticaret Kolonileri Çağı’ndan kalma tabletlerden öğrenmekteyiz Asur devletinin geliştiği sırada Kapadokya’daki halk küçük topluluklar halinde Mezopotamya’dan göç etmişlerdi. Texier’e göre buraya yerleşenlerin kimler olduğunu kesin olarak tespit etmek güçtür. Ona göre yöre halkı Sami topluluklarından olan Aramiler’den oluşmaktadır. Medeniyetten uzak olan bu dağ kavimleri Asurluların bölgeye gelmesinden sonra gelişme imkânı bulmuşlardır.


Bölgede tarihi Hititler’e kadar uzanan yeraltı şehirleri inşa edilmiştir. Hititler bu yer altı şehirlerini düşmandan gelebilecek saldırılara karşı kendileri korumak amacıyla kullanmışlardır. Ancak elde edilen verilerden bu şehirlerin daha çok Bizans döneminde kullanıldığı sonucuna ulaşılmaktadır.


Romalılar döneminde Ermeni ve Suriyeliler’den oluşan yöre halkı ilk zamanlar ateşperest iken Roma hâkimiyetinden sonra putperest inancı benimsemişlerdir. Hristiyanlığın ilk yıllarında yasak olması nedeniyle Hıristiyan olanlar işkence edilerek öldürülüyordu. Bu zulümden kurtulmak için kaçan kişiler Göreme yöresindeki peribacalarının içine oydukları evlerde yaşıyorlar ve yaptıkları kiliselerle de yörede dinlerini yamaya çalışıyorlardı. Hıristiyanlığın serbest bırakılmasından sonra da bölgedeki kiliseler okul gibi hizmet vererek papaz yetiştirmişlerdir.


1071 yılında Malazgirt muharebesinden sonra Anadolu’ya gelen Türkler Rum köyleri yanında Türk köyleri de kurmuşlardır. Anadolu Selçuklu Devleti zamanında Nevşehir’in bulunduğu bölge Muşkara adında bir köydü ve Ürgüp’e bağlıydı. Osmanlı devleti zamanında Muşkara köyünde doğan Sadrazam İbrahim Paşa Muşkara’nın adını Nevşehir olarak değiştirdi. Çevre bölgelerdeki konargöçer aşiretlere Nevşehir’e yerleşmeleri durumunda onlardan vergi alınmayacağını bildirerek yörenin nüfusunun artmasını sağlamıştır. Yenilik yanlısı olan İbrahim Paşa içinde cami, medrese, kütüphane, han, hamam, imarethane, bulunan bir de külliye yaptırmıştır. Ancak yenilik karşıtı olan kişiler isyan çıkararak 1730 yılında İbrahim Paşayı öldürmüşlerdir. Paşanın ölümünden sonra önemini yitiren Nevşehir 1870 yılında Kırşehir’e, 1902’de Ankara’ya, Cumhuriyet döneminde de Niğde’ye bağlandıktan sonra 1954 yılında il olmuştur.

Spor

2017-2018 Sezonu sonunda, Nevşehir Gençlik, futbol Bölgesel Amatör Lig (BAL)'den 3.lige çıkmıştır. Voleybol bölgesel ligdeki 3 takımından Ürgüpspor erkek takımı 2.lige yükselmiştir.

Nevşehir Gençlik, Ziraat Türkiye Kupası ilk turunda Karaman Belediyespor’u, 2.turda Mersin İdmayurdu’nu elemiş, 3.turda Çaykur Rizespor A.Ş.’ye elenmiştir.

Önemli spor tesisleri: Nevşehir Gazi Stadyumu (7503), Damat İbrahim Paşa Spor Salonu (1.500), Y.Olimpik K.Yüzme Havuzu (500).

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Nevsehir iline ait görüntüler

  • Nevsehir Merkez Resmi

    Nevsehir

    Nevsehir Merkez
Harita
pin_drop

Nevsehir

38.6244 , 34.724