Hakkında


Ülke
Türkiye
Bölge
Akdeniz Bölgesi
İl
Osmaniye
Yüzölçümü
3,767 km2 (1,5 mi2)
Rakım
950 m (3.117 ft)
Nufüs (2016)--
Posta kodu
80xxx
Alan kodu
(+90) 328
Plaka kodu
80


Coğrafi Konumu: 

Osmaniye, Akdeniz Bölgesinin doğusunda yer almaktadır. Doğusunda Gaziantep, Güneyinde Hatay, batısında Adana Kuzeyinde Kahramanmaraş illeri ile çevrilidir. İlin yüzölçümü 3.767 kilometrekare olup bunun % 45'i ormanlık alan, % 37'si ekili dikili tarım alanı, % 16'sı tarıma elverişsiz alan, % 2'si diğer arazidir. Deniz seviyesinden 118 m. yükseklikte ve Akdeniz'e 21 km. mesafededir. Arazi güneyden, kuzeye ve doğuya doğru gittikçe yükselir. Osmaniye'nin batı kesiminde, Adana ovasının doğuya doğru olan düzlükleri uzanır. Güneyinde İskenderun körfezinden doğuya doğru uzanan Amanos dağları (Gavur dağları), kuzeybatı yönünde Toros dağları, doğusunda Dumanlı ve Düldül  dağları mevcuttur. Dağlar ile ovalar arasında hafif engebeli araziler mevcuttur. Ovalık araziler en çok merkez, Toprakkale, Kadirli ve Düziçi ilçelerinde bulunmaktadır.


İklimi:

İlimizde iklim, dağlık ve ovalık alanlarda farklılık göstermekle birlikte, Akdeniz iklimi karekteristliğini taşımaktadır. Genel olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Ortalama sıcaklık 18,2 C  olup, ortalama en yüksek  sıcaklık  ortalama en yüksek  sıcaklık  42,8 C ‘dır.

Yağışlar kış ve sonbahar aylarında diğer aylara göre fazla olup, yıllık ortalama yağış miktarı 767,6 mm.’dir. 


 Bitki Örtüsü

Akdeniz ikliminin yaşandığı Osmaniye’de Akdeniz bitkilerinin tamamı yetişmektedir. Özellikle krakos, Çukurova orkidesi, Çukurova menekşesi sadece bu yörede yetişen bitkilerdir. Orman ve fundalıklarda ; kızılçam, Halep çamı, karaçam, meşe, servi, sakız ağacı, göknar, sedir, ardıç, kayın, karaağaç, kızılağaç gibi ağaçlar bulunmaktadır.


Ulaşım

 İlimizde Ulaşım kara  yolu ile sağlanmaktadır. İlimiz karayoluyla Ankara’ya 576 km, İstanbul’a 1.025 km, İzmir’e 986 km, Adana’ya 86 km, K.Maraş’a 100 km., G.Antep’e 120 ve Hatay’a 128 km. uzaklıktadır. Ayrıca Adana Havalimanına 90 km, İskenderun Limanına 79 km  mesafededir.

Yol

İlimiz ulaşım açısından şanslı konumdadır. İlimizi Adana’ya bağlayan D-400 yolu çift yoldur. Ayrıca; Mersin – Adana – Gaziantep ve İskenderun otoyolları ilimizden geçmektedir. İskenderun Limanına yakınlığı ve Güneydoğu – Doğu Anadolu’yu batıya bağlayan demiryolunun ilimizden geçmesi de ilimizi ulaşım yönünden avantajlı kılmaktadır. 

Devlet ve İl Yollarımızın 38,8 km.’si bölünmüş yol, yine bu yollarımızın 62 km.’si bitümlü sıcak karışım, 229 km.’si sathi kaplamalı yoldur.

İlin   tüm   İlçe   ve  köylerine  her an   ulaşıma  elverişli  yolları   mevcuttur.    Köy yollarında standardın yükseltilmesi için asfaltlama çalışmaları devam etmekte olup, köy yollarının durumu aşağıda belirtilmiştir. 


Haberleşme

İl’de telefonsuz köy bulunmamaktadır. Haberleşme hizmetleri 4 PTT Merkezi, 14 Şube ile  yürütülmektedir. İlimiz genelinde ise 95.624 kapasiteli, 76 otomatik telefon santrali bulunmaktadır. 


 

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Osmaniye iline ait görüntüler

  • Osmaniye Merkez Resmi

    Osmaniye

    Osmaniye Merkez
Harita
pin_drop

Osmaniye

37.068 , 36.2616