Hakkında

Osmaniye


Yüzölçümü: 974 km²

İl Merkezi Nüfusu: 204.057 (2011)

Toplam Nüfusu: 244.239 (2011)

İl Trafik No: 80

İl Telefon Kodu: 328


Osmaniye, Osmaniye ilinin merkezi olan şehirdir.

Coğrafi Konumu:  Osmaniye, Akdeniz Bölgesinin doğusunda yer almaktadır. Doğusunda Gaziantep, Güneyinde Hatay, batısında Adana Kuzeyinde Kahramanmaraş illeri ile çevrilidir. İlin yüzölçümü 3.767 kilometrekare olup bunun % 45'i ormanlık alan, % 37'si ekili dikili tarım alanı, % 16'sı tarıma elverişsiz alan, % 2'si diğer arazidir. Deniz seviyesinden 118 m. yükseklikte ve Akdeniz'e 21 km. mesafededir. Arazi güneyden, kuzeye ve doğuya doğru gittikçe yükselir. Osmaniye'nin batı kesiminde, Adana ovasının doğuya doğru olan düzlükleri uzanır. Güneyinde İskenderun körfezinden doğuya doğru uzanan Amanos dağları (Gavur dağları), kuzeybatı yönünde Toros dağları, doğusunda Dumanlı ve Düldül  dağları mevcuttur. Dağlar ile ovalar arasında hafif engebeli araziler mevcuttur. Ovalık araziler en çok merkez, Toprakkale, Kadirli ve Düziçi ilçelerinde bulunmaktadır.


İklim

İklim: Osmaniye iklimi dağlık ve ovalık alanlarda farklılıklar göstermekle birlikte Akdeniz iklimi etkisindedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Yaz aylarındaki aşırı sıcaklar yayla kültürünü geliştirmiş ve bölgede sayıları 40-50'leri bulan irili ufaklı yaylalar kurulmuştur. Bunlardan Zorkun Yaylası yazın 60-70 bin nüfusu ile en büyüklerindendir.

Bitki Örtüsü

Bitki rtüsü: Akdeniz  ikliminin hüküm sürdüğü ilimizde tipik  bitki örtüsü makiliktir. Maki alanlarından yüksek kısımlara çıkıldıkça iğne yapraklı çam ormanlıkları başlar. Daha yükseklerde ise Ardıç, Köknar, Sedir, Gürgen, Meşe vardır. Toros ve Amanos Dağları endemik bitki bakımından oldukça zengindir.

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Osmaniye iline ait görüntüler

 • Bahçe Resmi

  Osmaniye

  Bahçe
 • Kadirli Resmi

  Osmaniye

  Kadirli
 • Osmaniye Merkez Resmi

  Osmaniye

  Osmaniye Merkez
 • Düziçi Resmi

  Osmaniye

  Düziçi
 • Hasanbeyli Resmi

  Osmaniye

  Hasanbeyli
 • Sumbas Resmi

  Osmaniye

  Sumbas
 • Toprakkale Resmi

  Osmaniye

  Toprakkale