Hakkında

Yozgat


Yüzölçümü: 14.072 km²

İl Merkezi Nüfusu: 76.745

Toplam İl Nüfusu: 465.696  (2011 yılı)

İl Trafik No: 66

İl Telefon Kodu: 354


Yozgat, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi arasında geçiş noktası oluşturmaktadır. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yozgat, Anadolu Halk Edebiyatının zengin ürünlerini barındırmaktadır. Yozgat ilinde yazlar sıcak ve kurak kışlar ise yağışlıdır. Yaz ile kış, gece ile gündüz arasında çok küçük ısı farkı vardır.İlin asıl adı "Bozok" olup,zamanla Yoz olarak değiştirilmiştir.Atatürk, Yoz yerine "gat" katalim demiş ve böylece "Yozgat" olmuşdur.Oğuzların; "Bozok" koluna mensup Türkmenlerin bu bölgeye akınıyla birlikte, yöre "Bozok" ismiyle anılmıştır. 1800'lü yıllara doğru bu ismin yanı sıra "Yozgat" adı da telaffuz edilmiştir.

"Yozgat" adının menşei konusunda ise, değişik söylentiler ileri sürülmektedir. Bir rivayete göre, Yozgat Saray Köyü'nden (bugün itibariyle kasaba) itibaren aşağıdan yukarıya doğru kat kat yükselmektedir. Bu kat kat yükselişindin ve rakımının yüksekliğinden dolayı önceleri "Yüz kat" denmiş, zamanla bu isim söylene söylene "Yozgat" halini almıştır.İlin ekonomisi büyük oranda tarıma dayalıdır.İlde yoğun olarak, tahıllar ve baklagiller yetiştirilmektedir.İl ekonomisinde tarımın yanı sıra hayvancılıkta önemli bir gelir kaynağıdır. Bozkırların geniş yer kaplaması küçükbaş hayvancılığın yaygınlaşmasına ortam hazırlamıştır.


Tarih

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerindendir. Yozgat’ta sırası ile M.Ö.1650-1460 Eski Hitit Krallığı dönemi,M.Ö. 1460-1170 Hitit İmparatorluğu dönemi, M.Ö. 1170-676 Frigler Dönemi, M.Ö.676-600 Kimmerler Dönemi, M.Ö. 600-546 Lidyalılar dönemi, M.Ö. 546-334 Kimmerler dönemi, M.Ö.334-285 İskender ve Diadoglar dönemi, M.Ö. 285-85 Galatlar dönemi, M.Ö. 85-M.S. 395 Roma İmparatorluğu dönemi, M.S. 395-1075 Bizanslılar dönemi, M.S. 1075-1318 Anadolu Selçukluları dönemi,M.S. 1318-1398 Beylikler dönemi, M.S. 1408-1923 Osmanlı İmparatorluğu dönemi yaşanmıştır.


Coğrafya

İç Anadolu ve Karadeniz Bölgeleri arasında bir geçiş alanı oluşturan Yozgat topraklarında zengin bir yaban hayatı vardır. Özellikle Merkez İlçe, Akdağmadeni, Karanlık Dere, Çekerek ve Çayıralan yöreleri kanatlı ve kanatsız av hayvanları bakımından oldukça zengindir. Yozgat’da İç Anadolu’nun karasal iklimi egemendir. İl alanının önemli bir bölümünü kaplayan Bozok platosu, güney ve kuzey Anadolu taş sistemleriyle deniz etkilerine kapatılmıştır. Bu nedenle yazla kış ve geceyle gündüz arasında ısı farkları yüksektir. Bu sert iklim koşulları Yeşilırmak havzasına giren Çekerek Vadisinde biraz yumuşamaktadır. Bu kesimlerde az da olsa Karadeniz iklimi etkileri görülür.Yozgat ilinin ilçeleri; Akdağmadeni, Aydıncık, Boğazlıyan, Çandır, Çayıralan, Çekerek, Kadışehri, Saraykent, Sarıkaya, Sorgun, Şefaatli, Yenifakılı ve Yerköy’dür.


Milli parklar

Yozgat'ın en tanınmış ormanı Yozgat Çamlığı'dır. Milli Park olup devlet tarafından korunmaktadır.


Ne Yenir: Yöre beslenmesi büyük ölçüde buğday ürünlerine, unlu yiyeceklere dayanmaktadır. Bulgur, yarma ve düğürcük hemen hemen her türlü yemeklerde ve çorbalarda kullanılır. En önemli yemekleri, Arabaşı, Madımak, Testi Kebabı ve Yozgat Tandır Kebabıdır.

Ayrıca şehrin yöresel yemekleri arasında; ayva basması, çörek, bazlama, katmer, cızlak, cıvık ekşili erişte, çap çup, topak çorba, kaypak, helle çorbası, bulama çorbası, sakala sarkan çorba, haside, sütlü kabak, patlıcan turşusu ve tas kebabı sayılabilir. Parmak çörek, peksimet Yozgat'a mahsus özel bir ekmek türüdür.


Yozgat'a nasıl gidilir?

Karayolu: İlin karayolu ile diğer illere bağlantısı vardır. Kent merkezinde yer alan terminale ulaşım, şehir içi minibüsleriyle sağlanmaktadır.

Demiryolu: Ankara-Kayseri ve Doğu Anadolu bölgesine bağlantıyı sağlayan demiryolu Yozgat' tan geçmektedir. Yerköy, Şefaatli ve Yenifakılı İlçelerinde tren istasyonu bulunmaktadır. Gar istasyonları İlçe merkezlerindedir.

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Yozgat iline ait görüntüler

 • Akdagmadeni Resmi

  Yozgat

  Akdagmadeni
 • Bogazliyan Resmi

  Yozgat

  Bogazliyan
 • Yozgat Merkez Resmi

  Yozgat

  Yozgat Merkez
 • Çayiralan Resmi

  Yozgat

  Çayiralan
 • Çekerek Resmi

  Yozgat

  Çekerek
 • Sarikaya Resmi

  Yozgat

  Sarikaya
 • Sorgun Resmi

  Yozgat

  Sorgun
 • Sefaatli Resmi

  Yozgat

  Sefaatli
 • Yerköy Resmi

  Yozgat

  Yerköy
 • Kadisehri Resmi

  Yozgat

  Kadisehri
 • Saraykent Resmi

  Yozgat

  Saraykent
 • Yenifakili Resmi

  Yozgat

  Yenifakili