Hakkında

Bayat, Afyonkarahisar ilinin bir ilçesidir.


Ülke Türkiye

İl Afyonkarahisar

Coğrafi bölge Ege Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam İbrahim Halil Toprak 

 - Belediye başkanı Kadir Üçer (CHP)

Yüzölçümü 

 - Toplam 575 km2 (222 mi2)

Rakım 1.065 m (3.494 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 7,945

 - Kır 3,678

 - Şehir 4,267

Zaman dilimi UDAZD (+3)

Posta kodu 03780

İl alan kodu 0272

İl plaka kodu 03


Emirdağ ilçesine bağlı bir nahiye olarak Bayat'ın belediye oluşu 1907, ilçe oluşu ise 04.07.1987 gün ve 19507 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 3392 sayılı kanunla kurulmuştur. İlk kaymakamı Orhan Öztürk'tür (1988 – 1991) .

Kök boyalı kilim dokumacılığı ile bilinen Bayat, kilimlerini; Amerika, Japonya ve birçok Avrupa ülkesine ihracat yapmaktadır.


Konum

Bayat, Ege Bölgesi’nin doğu bölümünde yer almaktadır. Afyon’a 47 km mesafede olup, Ankara-Afyon-İzmir transit yolu üzerinde bulunmaktadır. Doğusunda Emirdağ, kuzeyinde Han ve Çifteler, güneyinde Bolvadin, güneybatısında İscehisar, batısında İhsaniye, kuzeyde Seyitgazi ve Çifteler ilçeleriyle çevrilmiştir. ilçeleri ile çevrilidir. İlçemiz Afyon iline 45 km, Emirdağ ilcesine 20 km mesafededir. Bayat ilçesi 31 derece boylamın ve 39 derece enlemin kesiştiği yerin hemen batısında yer almakta olup, deniz seviyesinden yüksekliği 1050 metredir.


Yüzey Şekilleri

Doğuda boylu boyunca uzanan Çal Sıradağları; kuzeyde Ağın, Doğlat, Geçeği, Çöğürlü dağlarıyla Çanacık yaylası; batıda Beydağları, Eyerli, Asarkale ve Köroğlu dağları; güneyde Çamdağı, Kapaklı ve Kazankaya dağları vardır. Bayat ilçesi, dört yandan çevrilmiş bu dağların orta yerindeki bir koyakta kurulmuştur. Karacaovası ve Elicek ovası olarak adlandırılan düzlükler, birer ova olmaktan çok yaygınlaşmış koyak (vadi) düzlükleridir.

Şeflik biçiminde olan Bayat, Asarcık ve Kazankaya çayları, batıdaki Çal Boğazı’nda birleşip ileride Sakarya nehrine karışır. Özellikle Bayat Çayı, Sakarya’nın ilk kolu olarak Bayat yaylasından çıkıp ilçenin içerisinden geçerek, doğuya doğru akar. Karların erime mevsimi olan ilkbaharda iyice kabarır, ağustos ayında ise diner. Suyunun gür olduğu mevsimlerde birtakım değirmenleri çalıştırır.


İklim

İklim yönünden daha çok İç-Anadolu’nun kara iklimi özelliklerini taşır. Yazları kurak, kışları soğuk geçer. Genellikle yaz aylarında yağmur az düşer. Yağışlar en çok ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde görülür. Rüzgarlar kuzeyden poyraz, doğudan gündoğdu, batıdan karayel olarak eser. Kış mevsiminde kar kalınlığı kimi yerde 50-60 cm. ye dek çıkar. En soğuk aylar ocak, şubat ve mart aylarıdır. Kasınım son yarısı ile aralık ayında çevreye kuru soğuklar egemen olur.


Yıllık ortalama sıcaklık: 10.7oC

Temmuz ayı ortalama sıcaklığı: 20oC

Ocak ayı ortalama sıcaklığı: 4.8oC

Yıllk yağış miktarı: 388 mm

Bitki Örtüsü

Bayat’ın bitki örtüsü oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Yakın bir geçmiş olan (1930-1940) yılları arasında Yukarıköy, alabildiğine palamutluktu. Eyerli dağı, eteklerinden doruklarına dek, meşe ve kabaağaç ormanlarıyla kaplıydı. Çambaşı, Yayla, Beydağları,Eysenlik, Taşlık Deresi, Manasır, Köroğlu Beli, Çamdağı, Akçate-Satçı Alanı baştanbaşa çam ormanları içindeydi. Çal dağları,Darıyeri, Karatepe, Çöğürlü, Sarnıç, Çamurluk, Geriz Dereleri, Çubuk İçi, Mekecik, Çalca Ardı, İnpazarcık ve Tuzla meşe ormanlarıyla ; Tekesir ve Demirli yöresi de ardıç ormanlarıyla kaplıydı.Bugün bu örtü, yanlış kesimlerle iyiden iyiye azalmış ; ancak Çal dağları ve Tuzla’da seyrek meşelikler, Köroğlu Beli’nde de pınarlıklar kalmıştır. Bununla birlikte Köroğlu Beli’ndeki geniş bir alanda devlet eliyle yeniden çam yetiştirilmeye başlanmıştır.

Bayat yöresinin orman örtüsünü çam, gercelik – malyar – kızıl meşeler, ardıç; pinar, böğürtlen, ahlat, yaban erik ve elması, kuşburnu, yabanıl badem, akarsu boylarında söğüt, kavak ve ılgın ağaçları oluşturur. Ayrıca son yıllarda iyi cins elma, armut, kayısı, zerdali ve vişne gibi meyveler de yetiştirilmektedir.

Harita
pin_drop

Bayat

38.984257 , 30.923901

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Bayat ilçesine ait görüntüler

  • Bayat Resmi
  • Bayat Resmi
  • Bayat Resmi
  • Bayat Resmi
  • Bayat Resmi
  • Bayat Resmi
  • Bayat Resmi
  • Bayat Resmi