Hakkında

Bigadiç, Türkiye'nin Balıkesir ilinin güneydoğusunda kalan bir ilçesidir.


Ülke Türkiye

İl Balıkesir

Coğrafi bölge Marmara Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Barış Aktan

 - Belediye başkanı İsmail Avcu (AK Parti)

Yüzölçümü 

 - Toplam 1.007 km2 (388,8 mi2)

Rakım 160 m (525 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 49,324

 - Kır -

 - Şehir 49,324

Zaman dilimi UDAZD (+3)

Posta kodu 10440

İl alan kodu 0266

İl plaka kodu 10


Türkiye'nin ve dünyanın en önemli Bor mineralleri madenlerine sahiptir. Muhteviyatında Selenyum ve Kükürt bulunan kaplıcalarıyla da öne çıkan ilçe, tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır.


Nüfus

İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 49957'dir. Bunun 14550'si ilçe merkezinde, 35407'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.


Konum

Bigadiç, Marmara Bölgesi, Güneydoğu Marmara alt bölgesi içinde Balıkesir İline bağlıdır. Şehir eski Balıkesir-İzmir yolu üzerinde Balıkesir'e 38 km mesafeye kurulmuştur. Balıkesir ilinin Güneydoğusunda yer alan Bigadiç kuzeyi Kepsut, güneyi Sındırgı, batısı Merkez, doğusu Dursunbey ile çevrilmiştir. Denizden yüksekliği 180 m'dir. İlçe merkezi 39-21 kuzey enlemi ile 28-08 doğu boylamı arasında yer almaktadır.

Bigadiç, Simav Çayı'nın geçtiği Bigadiç Ovası'nın doğu kenarında ve oldukça dik meyilli sırtların batıya bakan eteklerinde kurulmuştur. İlçe arazisi, Simav Çayı'nın açtığı derin ve yer yer genişleyerek küçük ovacık halini almış vadi ile bu vadinin doğusunda bulunan Alaçam Dağları'nın batıya bakan yamaçlarından ibarettir.


İklim

İlçe, Marmara ile Ege Bölgesi geçit iklimi şartlarının etkisi altındadır. Bigadiç'in iklimini, ilçenin konumu nedeniyle Marmara Bölgesi iklimi içinde incelemek gerekirse de belde ikliminde görülen bazı farklılıkları açıklamakta fayda vardır. Bigadiç, Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara bölümünde yer aldığı için karasal iklim karakterleri göstermektedir. Burada hüküm süren iklim, civar bölgelere göre daha az şiddetlidir. Yağış bakımından Akdeniz, sıcaklık bakımından karasal iklim özellikleri taşır.[4]

Umumiyetle yazları sıcak ve kurak, sonbahar devresi uzun ve ılık, kış devresi zaman zaman kar yağışlı, bazen kurak, ilkbahar kısa ve yağışlı geçmektedir. Yılın en düşük sıcaklığı -7, en yüksek sıcaklığı +38 derece, yıllık ortalama sıcaklık ise +14.8 derecedir. Rüzgar ise genellikle kuzey ve kuzey-doğudan çok hızlı (8 şiddetinde) esmektedir.


Bitki Örtüsü

Bigadiç ilçesi orman yönünden zengindir. Toplam arazidin %61'ini kapsayan orman alanlarında iğne yapraklılar en büyük paya sahiptir. Merkez ve çevresindeki orman varlığı çok olmamakla birlikte, ilçenin güneydoğu bölümleri ve özellikle Ulus Dağı bahsi geçen çam ormanları ile kaplıdır. Ormanlar koru ve baltalıktan oluşmuştur. İlçede orman ürünlerine dayalı kereste, mobilya ve doğrama sektörü gelişmiş düzeyde olup ilçe ekonomisinde önemli bir paya sahiptir.


Etimiloji

Bigadiç’in bilinen ilk adı “DİDİ MOTİ HE” dir. Bu ismin hangi manaya geldiği, hangi medeniyet zamanında kullanıldığı tespit edilemedi. 

İkinci olarak “AKHYRAİOS” (AKHYRAOUS) ismi dikkat çekicidir. Akhyraous adı, eski Helen dilinde “Samanlar” anlamına gelen akhyra sözcüğüne, li/lı anlamındaki ous takısı eklenerek türemiştir. Samanlı (kent) anlamını belirtmektedir. Ancak kentin Mysia dilinden gelme Akhoura gibi bir adı varken bunun hellenleşme döneminde Helen ağzına göre değiştirilip Akhyraous biçimine getirilmiş bulunabileceği gözden uzak tutulmamalıdır. 

Üçüncü olarak, Bigadiç’te bulunan Bizans yerleşiminin adı, Bizans tekstlerinde geçen “BİGADİA” olmalıdır denilmektedir. 

Son olarak Bigadiç ismi yine Bizans’ın son dönemlerinde “BİGADOS” adıyla karşımıza çıkmaktadır. Romalı bir generalden veya Bergama kralının oğlunun isminden geldiği rivayet edilen Bigados adının manası tespit edilememiştir. 

Üçüncü bin yılda Anadolu’dan Yunanistan’a bir takım göçler olduğu artık filologlarca ispatlanmıştır. Yunanistan’da bulunan (ss), (tt) ya da (nt)’li yer adlarının Yunan diliyle açıklanamadığı, bunların Anadolu’nun batı ve güneybatı bölgelerindeki (s), (ss) ve (nd)’li yer adlarına karşılık olduğu ve bunların Anadolu’dan Yunanistan’a geçtiği anlaşılmıştır. Bu yer adlarına örnek olarak Korintos, Samintos ve Kostintos gibi adlar gösterilebilir. 

Bunlardan da anlaşılabileceği gibi Bigados ismi Yunan değil, Anadolu damgasını (Mysia, Frigya, Luvi, Hitit vs) taşımaktadır.


Harita
pin_drop

Bigadiç

39.393883 , 28.131544

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Bigadiç ilçesine ait görüntüler

  • Bigadiç Resmi
  • Bigadiç Resmi
  • Bigadiç Resmi