Hakkında

Buharkent, Ege Bölgesi'nde Aydın ilinin bir ilçesidir.


Ülke Türkiye

İl Aydın

Coğrafi bölge Ege Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Cemil Öztürk 

 - Belediye başkanı Mehmet Erol (AK Parti) 

Rakım 173 m (568 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 12,499

 - Kır -

 - Şehir 12,499

Zaman dilimi UDAZD (+3)


Efeler'in 88 km doğusunda İzmir-Denizli karayolu üzerindedir. Sıcak suyu ve jeotermal enerji santraliyle ünlü bir ilçedir. Merkeze bağlı 8 köyü vardır. Kuyucak ilçesine bağlı bir bucak merkeziyken, 19 Haziran 1987'de 3392 sayılı kanunla ilçe merkezi haline getirildi.

İlçe toprakları Menderes Vadisinde yer alır. Genelde düz olan toprakların kuzeyinde bulunan Karlıkdede Tepesi (1750 m) en yüksek noktasıdır. İlçe topraklarını, doğu-batı istikametinde akan Büyük Menderes sular.

ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri pamuk, incir, üzüm, buğday ve zeytindir. İlçede tarım ürünlerini işleyen atölyeler vardır. İlçe merkezinin doğusunda yer alan Kızıldere köyü yakınında bulunan jeotermal alanda, Türkiye'nin ilk jeotermal santralı kurulmuştur. 1984'ten beri elektrik enerjisi ve kuru buz üretilmektedir.

İlçe merkezi Aydın-Denizli karayolu üzerinde kurulmuştur. Aydın-Denizli demiryolu ise, ilçenin güneyinden geçer. İlçe olmadan önce ismi Çubukdağ bucağı ve bucak merkezi Burhaniye iken, ilçe olurken jeotermal yataklarından dolayı adı Buharkent olarak değiştirilmiştir. İlçe belediyesi 1954'te kurulmuştur. Şu anki Belediye Başkanı Mehmet Erol'dur.


Konumu

Buharkent’in bulunduğu alan Menderes Vadisinin en dar kısmında yer alır. Ayrıca Feslek Çayı'ndan Kızıldere’ye kadar en az beş yerde sel tehlikesinin varlığı ve Menderes Nehrinin çevresinin bataklık durumda bulunması, Buharkent ve yakın çevresinde tarih öncesi hatta Türklerin yerleşmeye başladığı 1211 yılına kadar bir yerleşim yeri olmasını engellemiştir.

Buharkent’in doğusunda 20 km. Mesafede bulunan Tripolis antik kentinden bir önemli yol geçmektedir.  Alaşehir, Sardes, Smiryna (İzmir) yoludur ki, ticari ve askeri yönden büyük önemi vardır. Buharkent’in 15 km.batısında bulunan Antiokhea kentinden geçen diğer bir yol Afrodisias antik kentini Nysa (Sultanhisar), Tralles (Aydın),  Magnesia, Efes ve Milet antik kentlerine bağlamaktadır. Yine Alaşehir’den bir yol Kestel boğazını aşarak Mastaura’ya (Mastavra) ve Nysa ‘ya uzanmaktadır.


Ekonomi

Tarıma dayalı bir ekonomisi vardır. Başlıca üretilen ürünler arasında pamuk, incir, üzüm, çiğit, buğday ve zeytin vardır. Ayrıca ilçede tarım ürünlerinin işlendiği atölyeler de mevcuttur. Bununla birlikte ilçede kullanılabilir tarım arazilerinde işlenen ürünler arasında en büyük payı incir almaktadır. Sonrasında ise zeytin ve sebzecilik gelmektedir. Pamuk üretimi giderek azalmaktadır. Turfanda sebzecilik ise son yıllarda gelişme göstermektedir (2).

Civarda bolca bulunan termal kaynaklardan yararlanarak özellikle Kızıldere köyünde çıkarılan sıcak sulardan yararlanarak seracılık, elektrik üretimi ve termal otel işletmeciliği yapılmaktadır.

“İlçe merkezinin doğusunda yer alan Kızıldere Köyü yakınında bulunan jeotermal alanda, Türkiye'nin ilk jeotermal santralı kurulmuştur. 1984’ten beri elektrik enerjisi ve kuru buz üretilmektedir” (1).

“Buharkent jeotermal alanında, Kızıldere ve Tekkeköy mevkiinde geniş bir alana yayılmış çok sayıda kaynak ve kuyu bulunmakta olup, bunlar iki alt bölgeye ayrılarak incelenmiştir.

Kızıldere Bölgesi: Kızıldere jeotermal sahasında, Türkiye’nin ilk jeotermal santralı kurulmuştur. Sahada geçmişte çok sayıda sıcak su kaynağının olduğu bilinmektedir. Fakat günümüzde Kızıldere santralının elektrik üretimi sonucu sahadaki kısmi basınç düşüşü nedeniyle, bölgedeki kaynakların tamamen kurumuş olduğu veya çok zayıf çıkışlar şeklinde kendini gösterdiği gözlenmiştir.

Tekkeköy Bölgesi: Kızıldere jeotermal alanının güneyinde kalan bölgede, Büyük Menderes grabeninin güneyinde D-B yönündeki kırık hattı boyunca çok sayıda kaynak bulunmaktadır.

İlçede tarım alanlarının ve ormanlarının geniş olmasından dolayı çok sayıda küçükbaş hayvan bulunmaktadır. İlçemizde kurulu SAV-KOOP (Savcıllı-Kızıldere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi) başta olmak üzere diğer mandıralardan da süte alıcı bulunabilmektedir.

İlçede sanayi istenilen düzeyde değildir. Sadece tarım ürünlerini işleyen birkaç küçük işletme mevcuttur. Bir de 1974 yılında kurulmuş olan Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi bulunmaktadır. Mobilyacı, kaynakçı, tornacı vs. gibi 47 küçük işyeri bulunmaktadır.

Genel olarak ilçenin turistik bir değeri yoktur. Ancak ilçenin Pamukkale, İzmir gibi yörelere ulaşan yol güzergâhı üzerinde olması dolayısıyla uğrak bir yer olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Sarayköy’e bağlı Tekkeköy, İnsuyu ve Umut Termal Kaplıcalarına ulaşım da bu ilçeden yapılmaktadır(2).

2008 yılında ilçe Bakanlar Kurulu kararı ile “Termal Turizm Alanı” olarak ilan edilmiştir. Bunun turizm yatırımlarını daha ileri bir noktaya taşıyacağı ve bölgenin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.

Yine 2002 yılında kurulan ancak bugüne kadar herhangi faaliyeti bulunmayan Organize Sanayi Bölgesi, 2014 Aralık ayındaki yönetim değişikliği ile birlikte çalışmalarına hız vermiştir. Kamulaştırma ve alt yapı çalışmalarına müteakip yatırımcılarımızın büyük ilgi duyacağı OSB'nin hayata geçirilmesi oldukça isabetli olacaktır.


Harita
pin_drop

Buharkent

37.96390299999999 , 28.74296

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Buharkent ilçesine ait görüntüler

  • Buharkent Resmi
  • Buharkent Resmi