Hakkında

Burhaniye, Balıkesir ilinin Ege Denizi kıyısında bulunan bir ilçesidir.


Ülke Türkiye

İl Balıkesir

Coğrafi bölge Ege Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Hüseyin Öner 

 - Belediye başkanı Necdet Uysal (AK Parti)

Yüzölçümü 

 - Toplam 281 km2 (108,5 mi2)

Rakım 12 m (39 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 57,800

 - Kır -

 - Şehir 57,800

Zaman dilimi UDAZD (+3)

Posta kodu 10700

İl alan kodu 0266


Burhaniye uygarlıklar beşiği Anadolu’nun kuzey Ege kıyısında antik kent Adramyttion’la (Ören) tarih sahnesinde yerini aldı. Daha sonra bu topraklarda egemenlik kuran Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılarla varlığını sürdürdü. Kurtuluş Savaşımızda Kuvvai Milliye’nin bölgemizdeki karargahı olarak, yakın tarihimizin şanlı sayfalarına onurla adını yazdırdı.  Bugünün Burhaniye’si zeytin ağaçlarının mavi Ege ile kucaklaştığı bir barış ve esenlik kentidir.

Burhaniye doğa, tarih ve insan kaynaklarının zenginliği, dostluk ve hümanizması ile gerçekten yaşanmaya değerdir. Bu kente bulunduğunuz sürece ona olan ilginiz mutlaka artacak ve ilgi duydukça yeni değerler keşfedeceksiniz. 

4000 yıldır bir uygarlık maratonu sürdüren bu güzel yurt köşesinden, sevgilerimizle birlikte size yürek dolusu merhaba diyoruz. 


COĞRAFİ KONUM

Burhaniye kuzey Ege bölgesinde, Balıkesir ili sınırları içerisindedir. Batısında Ege denizi, kuzeyinde Edremit, doğusunda Havran, güneyinde Gömeç ve Ayvalık ve güney doğusunda Bergama ile komşudur. Kuzeyinde yer alan Kaz dağları (Mitolojik adı İda) doğu ve güney doğusunda yer alan Madra dağları arasındaki düz ve verimli topraklardan oluşan ova üstünde kurulmuştur. İlçe merkezi denizden 4 km. içeridedir. Denizden ortalama yüksekliği (Rakım) 10 metredir. İlçenin Ege denizine 17 km uzunluğunda kıyı bandı vardır. Bu kıyı bandında kilometrelerce uzunluğunda ince ve temiz kumlu doğal plajlar yer almaktadır.


GEZİ VE MESİRE YERLERİ

Ören Mahallesi=  Bütün Türkiye’de tanınan, Burhaniye'nin ünlü dinlence ve eğlence merkezidir. İlçenin gezilmeye görülmeye ve yaşanmaya değer en gözde yeridir.

İskele Mahallesi =Körfez bölgesinin en büyük yat limanının bulunduğu İskele Mahallesi güzel bir balıkçı köyü görünümündedir. Kıyıdaki balık lokantaları ve çay bahçeleri ile ayrı bir özelliğe sahiptir.

Öğretmenler Mahallesi =  Otel, motel ve pansiyonları ile turistik konaklama eğlence, alışveriş olanaklarının yanı sıra temiz ve bir doğal plaja da sahiptir.

Seklik tepe çamlığı=  İlçe merkezine 3 km. uzaklıktaki Seklik çamlığı temiz havası, çam ve zeytin ağaçları ile kaplı doğası ve bol su kaynakları ile huzurlu bir mesire yeridir.

Ayaklı kır bahçesi=  Ören tepe arkasında, Ören- Akçay sahil yolu üzerindeki Ayaklı kır bahçesi modern düzenlemesi ile keyifli bir mesire yeridir.

Taylıeli Mahallesi=  İlçe merkezine 7 km. İskele mahallesine 1.5 km. uzaklıktaki mahallemiz, Burhaniye'nin tarihindeki öneminin yanı sıra körfez bölgesinin büyük bir bölümünü kapsayan panoramik manzarası ile görülmeye değerdir. Çam ve zeytin ağaçları ile kaplı doğası ve bol suyu ile ideal bir mesire yeridir.

Murat Çeşme = İskele mahallesinin 2 km. kadar güneyinde deniz kıyısında temiz denizi, suyu ve güzel doğası ile keyifli bir mekandır. 


İKLİM ÖZELLİKLERİ


 Akdeniz ve Ege iklimlerinin karakteristik özelliklerini gösterir. Antik çağlarda 1001 rüzgarlar vadisi diye anılmış olan yörede, kuzeyde Kaz dağları ve güneyde Madra dağlarının oluşturduğu jeolojik konum nedeniyle meltem, imbat ve poyraz rüzgarları hâkimdir. Bu durumun yarattığı sürekli hava sirkülasyonu, havasının çok temiz ve sağlıklı olmasını sağlar. İsviçre’deki Alp dağları ile birlikte dünyanın oksijen oranı en yüksek ender yerlerinden birisidir. 


KAMP OLANAKLARI

Burhaniye’nin birçok yeri doğal kamp alanıdır. Bunun yanı sıra Ören İğdeburnun da turizm işletme belgeli 1. sınıf bir karavan ve kamping işletmesi bulunmaktadır. Ayrıca Ören’ nin hemen girişinde de çadır ve karavanların için bir kamping alanı vardır.   


Harita
pin_drop

Burhaniye

39.503055 , 26.980172

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Burhaniye ilçesine ait görüntüler

  • Burhaniye Resmi
  • Burhaniye Resmi
  • Burhaniye Resmi