Hakkında

Çay, Afyonkarahisar ilinin ilçesi. İç Ege bölgesinde; Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinin kesiştiği güzergâh üzerinde yer alan Çay ilçesi, doğuda Sultandağı, güneyde Yalvaç, batıda Şuhut ve Afyon, kuzeyde Bolvadin’le çevrilidir.


Ülke Türkiye

İl Afyonkarahisar

Coğrafi bölge Ege Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Selim Palamut 

 - Belediye başkanı Hüseyin Çağrı (MHP)

Yüzölçümü 

 - Toplam 794 km2 (306,6 mi2)

Rakım 1.050 m (3.445 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 31,723

 - Kır 17,239

 - Şehir 14,484

Zaman dilimi UDAZD (+3)

Posta kodu 03700

İl alan kodu 0272

İl plaka kodu 03


Coğrafya

Afyon ilinin doğusunda, Sultan Dağları'nın kuzey eteklerinde kurulmuştur. Büyük bölümü dağlar ve akarsular tarafından derin biçimde yarılmış yüksek düzlüklerden oluşan ilçe topraklarını Sultan Dağları ile Karakuş Dağları engebelendirir. Karakuş Dağlarında yükseklik 2.000 m'nin altında iken, Sultan Dağlarında daha yüksektir. Sultan Dağlarının en yüksek noktası olan Topraktepe (2.519 m) Isparta sınırındadır. Eber Gölü'nün güneybatı bölümü ilçe sınırları içerisindedir. Gölü besleyen Akarçay Nehri kuzeyde doğal sınırı oluşturmaktadır.

Afyon Ovasının bir bölümü de çay ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İl merkezine 48 km uzaklıkta bulunan ilçenin yüzölçümü 830 km²'dir.

İlçenin doğal güzellikleri arasında Eber ve Karamık Gölleri bulunmakta olup, bu göllerde balık avcılığı (sazan, turna) ve çeşitli kuş avcılığı yapılmaktadır. Ayrıca Çağlayan Parkı ve Şelâlesi, Kanlı Yer Kavaklığı, Kardelen Parkı yöredeki az gelişmiş mesire yerleridir.


Ekonomi

İlçe ekonomisi tarıma dayalıdır. Yetiştirilen tarımsal ürünlerin başında tahıl, şeker pancarı, haşhaş gelmektedir. Dağlık kesimlerde mera hayvancılığı yapılmaktadır. İlçede un fabrikaları bulunmaktadır.


Kültür

Yöresel yiyecekleri

Katmer, haşkeşli (haşhaşlı) lokul. Çay'da bu yiyeceklerin yanında etli yaprak ve kuru biber sarması, bamya çorbası ve peynirli börek sofraların vazgeçilmezidir. Bunlar aynı zamanda düğün ve mevlüt yemekleridir. Ayrıca bu yemekler, tek bir kap içerisinden sunulan 'davet' ismi verilen yemeklerin de genel menüsüdür.


Nüfus

İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 45635'dir. Bunun 18137'si ilçe merkezinde, 27498'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 9 belde, 14 köy ve 17 mahalleden oluşmaktadır.


İlçe Geçim Kaynakları

İlçe yüz ölçümünün %18’ini teşkil eden 14.509 hektarlık saha çayır ve Mera, %6.84’nü oluşturan 5.598 hektarlık alan ormanlarla kaplıdır.

Toplam arazinin %48’ini oluşturan 39.338 hektarlık kısmı tarla arazisi olup çok büyük bölümü sulanabilir durumdadır. 400 hektarlık bağ ve bahçe arazisine sahip olan ilçemizde geçim kaynağı genel olarak tarım ve hayvancılığa dayanır. Tarım ovalarda bahçe tarımı tipindedir. Mevsimlik sebze üretimi ile birlikte meyve üretimi de büyük oranda yapılmaktadır. Sulu tarımın yapıldığı yerlerde sebze üretimi hakimdir. Diğer yandan iklim şartlarına ve toprak özelliklerine göre tahıl ve hububat üretimi de çok miktarda yapılmaktadır. Bunun yanında haşhaş, şeker pancarı, patates, fasulye, ayçiçeği gibi endüstri bitkileri de yetiştirilir.

Geleneksel hayvancılığın azaldığı ve buna karşılık modern hayvancılığın artmaya başladığı ilçemizde et ve süt ürünleri üretimi gelişme göstermiştir. Besi hayvancılığı kapalı mekanlarda, damızlık süt üretiminin de açık ve kapalı mekanlarda olmak üzere, merkez ve çevre köylerinde yoğun bir biçimde yapılmaktadır. İlçemizde günlük ortalama 6 tona yakın süt üretimi yapılmaktadır.Tavukçuluk ve buna dayalı yumurta üretimi de yapılmaktadır. Hayvancılık alanında , komşu ilçelere göre daha yüksek bir potansiyele sahiptir. Süt sığırcılığı, küçük ve büyük baş hayvancılık, tavukçuluk yapılmaktadır.

Harita
Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Çay ilçesine ait görüntüler

  • Çay Resmi
  • Çay Resmi
  • Çay Resmi
  • Çay Resmi
  • Çay Resmi
  • Çay Resmi