Hakkında

Çine, Ege Bölgesi'nde Aydın ilinin bir ilçesidir.


Ülke Türkiye

İl Aydın

Coğrafi bölge Ege Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Özkan Demir

 - Belediye başkanı Enver Salih Dinçer (CHP)

Yüzölçümü

 - Toplam 880 km2 (339,8 mi2)

Rakım 29 m (95 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 49,888

 - Kır -

 - Şehir 49,888

Zaman dilimi UDAZD (+3)

Posta kodu 09500

İl alan kodu 256

İl plaka kodu 09Tarihçe

Çine ilçesi Aydın iline bağlıdır. Büyük Menderes Havzasının güneyinde Çine Çayının suladığı, yeşil alanlara bakan Madran Dağı nın güneybatı eteklerinde kurulmuştur. Çine antik Kayra ve Ionya bölgelerini birbirine bağlayan geçit üzerinde olması nedeni ile Aydının eski ve önemli yerleşim yerlerinden biridir. Günümüzde de ayni işleve sahiptir. 

 İlçenin kuzeyinde Köşk ve Merkez İlçe, güneyinde Muğla ili, doğusunda Bozdoğan, kuzeydoğusunda Yenipazar, batısında Karpuzlu ve Koçarlı ilçeleri ile çevrilidir. Büyük Menderes havzasının güneyinde Madran dağının güneybatı eteklerinde Aydın-Muğla yolu üzerinde yer alır. Merkez ilçeye 38 km. uzaklıktadır. İlçe verimli toprakları, doğal koşullarının elverişliliği ve ticaret yolları üzerinde olması nedeniyle tarihi çok eskilere dayanır.

 İlçenin toplam nüfusu 53.820 olup, 20220 si ilçe merkezinde yaşamaktadır.8862 hane olduğu kabul edilmektedir.İlçedeki esnaf potansiyeli 1685 dir.

 Çine İlçesinin 6 adet mahallesi ve 65 adet köyü bulunmaktadır.İlçeye bağlı bir belde (Akçaova) bulunmaktadır.

İlçemizde toplam 54.000 adet büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Bunların 25.500 ü Kültür, 18.000 i Melez ve 7.500 ü Yerlidir.Toplam küçükbaş hayvan sayısı 18.000 dir.bunların 12.500 ünü koyun ve 5.500ünü keçiler oluşturmaktadır.İlçemiz hayvan varlığının tamama yakını belli dönemlerde merada tabii olarak beslenmekte olup, yaklaşık 6000 adet büyükbaş hayvanın bakım ve beslenmesi meradan belli dönemlerde takviye ve su verilerek yapılmaktadır.Ayrıca 200 adet yerli hayvan merada tamamen yabani olarak yetişmektedir.İlçemiz dahilinde halen faal olarak devam eden 8400 adet ticari ve zati ihtiyaç amaçlı hayvancılık işletmesi mevcuttur.Bu işletmelerden tamamına yakını hayvancılıkla ilgili süt destekleme priminden, yem bitkisi ekiminden yaklaşık 1000 adet işletme amaçlı anaç sığır desteklemesinden ve 25 adet ve üzeri küçükbaş hayvana sahip 50 adet küçükbaş hayvan işletmesi koyun-keçi desteklemesinden faydalanmaktadır.

İlçemizde doğrudan gelir desteği alan 8800 adet zeytin üreticisi bulunmaktadır.4,5 – 5 milyon zeytin ağacı olup; %85 i ``deliceden memeciğe`` dönüştürülmüş, geri kalanı kültür zeytinciliğidir.

 İlçemiz özellikle dünyanın en kaliteli sodyum, feldspat ve kuvars maden rezervlerine sahiptir. İlçemizde faaliyet gösteren yaklaşık 10 maden şirketi, bugün 2500 civarında isçiyi istihdam eder hale getirdi. Bu şirketler Çine ve Karpuzlu dağlarında çıkarttıkları, kırma ve öğütme tesislerinde isledikleri Beyaz Madenlerin yüzde 80 i ihraç ederek, ülke ekonomisine artı katma değer sağlamaktadırlar.

 İlçemiz tarım alanlarında buğday, mısır (tane-silajlık), pamuk, yer fıstığı, çavdar yetiştirilmektedir. Yüksek seviyelerde yetişen elma,kestane,armut ve ceviz ile sebzecilik ve meyvacılık tarımda önemli yer tutmaktadır. İlçemiz tarımında sulama ihtiyacı Topçam Barajı ile Akçaova Çatak Sulama Göletlerinden ve ova içerisinde bulunan elektrikli ve dizel motopomplar vasıtası ile sağlanmaktadır.Ayrıca Çine Ovasının tamamının sulanmasını sağlayacak olan Çine Barajı yapımı sona ermiştir.


İklim

Çine İlçesinin iklimi, ılıman Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bu elimizde bulunan verilerde açıkça görülmektedir. Sıcaklık ortalaması 18 derecedir. İlçenin en düşük sıcaklık derecesi -6.0dır. Yılın ortalama açık günlerinin sayısı 43.5 gündür.


Tarım

 İlçemizdesulama suyu kaynağını Topçam Barajı, Seferler, Çatak göleti ve Akçaova sulama göleti Çine çayı ve çiftçilerimizin kendi imkanları ile yaptığı artezyenler ve göletler oluşturmaktadır. Topçam sulama barajı 100.000.000 m3 su tutma kapasitesine sahip olup, 12 köyde 20.000 dekar alanda 1600 çiftçiye hizmet vermektedir. Bunun yanında Eskiçine köyündeki Çine barajının inşaatı bitmiştir. Çine barajı elektrik ve sulama amaçlı olarak inşa edilmekte olup, barajın faaliyete geçmesi ile birlkite sulu tarım arazisi artacaktır.Bunun akabinde ilçemizin ekonomik ve sosyokültürel alanda daha da gelimesi sağlanacaktır. İlçemizde Tarım ve hayvancılık, gerek iklim gerekse arazi yapısının uygun olması sebebiyle büyük önem taşımaktadır.


Tarımsal Amaçlı Kooperatifler:

 İlçemizde 1 adet pamuk tarım satış kooperatifi ile 1 adet zeytinyağı kooperatifi faaliyet göstermektedir(TARİŞ).Ayrıca 5 adet Tarım Kredi Kooperatifi ile faal durumda 12 adet Tarımsal Kalkınma ve 1 adet Su Ürünleri Kooperatifi bulunmaktadır. Bunlardan 8 tanesi Orman Kesimi ve İstihsali işleriyle uğraşmaktadır. 3 kooperatifimie(Kavşit, Seferler-Sağlık ve Alabayır Tkk) Sosyal Yardımlaşma Vakfı Başkanlığından 100`er aileye 2`şer (toplam 600 baş) damızlık süt sığırcılığı dağtımı yapılmıştır. Yine 5 çiftçiye toplam 100 adet koyun ve 5 adet koç dağtımı gerçekleştirilmiştir.


Meyvecilik Çalışmaları:

İlemizde halihazırda ekoomik olarak yetiştirilen meyvelerin başında şeftali, kayısı, nar, elma, erik, kiraz, ceviz ve kestane gelmektedir. Özellikle yaylalarda geleneksel olarak meyvecilik yapıldığından özellikle elma tarımının yoğun yapıldığı Dutluoluk, Yeniköy, Mutaflar ve Kavşit köylerinde budama gibi konularda çiftçi toplantıları ve kurslar düzenlenmektedir. Ayrıca çiftçilerimizi yüksek verimli sertifikalı meyve çeşitlerinin yetiştirilmesi hususunda destek olunmaktadır. Bu bağlamda çiftçilerimize 2005 ve 2006 yıllarında dağtımı yapılmış olan fidan sayıları ve çeşitleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.


Arıcılık Faaliyetleri:

İlçemiz merkez ve köylerinde 250 çiftçi 13.000 adet fenni kovanla arıcılık yapmaktadır. 2008 yılında birlik üyesi toplam 64 arıcının arılı kovan desteklemesi çalışmaları sürdürülmektedir. Ayrıca ilçemizde Türkiyenin ilk arıcılık müzesi bulunmaktadır. 


Hayvancılık:

İlçemizde büyük çoğunlukla büyükbaş besi ve irat hayvancılığı yapılmaktadır. Ayrıca Bucak köyünde 80.000 adet kapasiteli et tavukçuluğu tesisi faaliyetini sürdürmektedir.


Balıkçılık:

Topçam Barajı gölünde kafeslerde alabalık yetiştirme projesi kapsamında 100 ton/yıl kapasitesinde yetiştiricilik belgesi verilerek faaliyete geçmiştir.

 


Harita
pin_drop

Çine

37.614081 , 28.06114

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Çine ilçesine ait görüntüler

  • Çine Resmi
  • Çine Resmi
  • Çine Resmi
  • Çine Resmi