Hakkında

Dazkırı, Afyonkarahisar ilinin bir ilçesidir. İlçe merkezi, Afyonkarahisar'a 140 km, Denizli'ye 80 km uzaklıktadır.


Ülke Türkiye

İl Afyonkarahisar

Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Mehmet Keklik

 - Belediye başkanı İsmail Taylan (CHP)

Yüzölçümü 

 - Toplam 570 km2 (220,1 mi2)

Rakım   890 m (2.920 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 10,936

 - Kır 5,925

 - Şehir 5,011

Zaman dilimi UDAZD (+3)

Posta kodu 03950

İl alan kodu 0272

İl plaka kodu 03


Genel:

Dazkırı ilçesi Göller yöresi içinde ve ilimiz Afyona 150km. mesafede, Ankara -Denizli -İzmir devlet yolu ve D.D. Yolu üzerindedir. Her iki ulaşım yolu da Dazkırı ilçe merkezimizden geçer. İlçe 29-31 enlem daireleri ile 37-38 boylamları arasındadır ve rakımı 832 dir.İlçe güneyden Söğüt Dağları, kuzeyden Maymun Dağı ve Bozdağlarla çevrilidir. İlçe arazisi doğudan batıya uzanan genişçe bir vadidir, bu vadi içerisinde küçük yayla ve boz tepeler bulunmaktadır. Verimli kısım Dazkırı ve Evciler ovalarıdır. Acıgöl'de bu bölgededir ve gölün bir kısmı Denizli'nin Çardak ilçesi arazisindedir. İlçe arazisi Trahit, Kalker ve bir kısım granitten ve bunların tabii tesirlerle ufalanmalarından meydana gelen kitlelerden oluşmuştur. Acıgöl’ ün tuzu İstanbul ve İzmir'e gönderilerek boya sanayiinde ve zırnık yapımında kullanılmaktadır. Çamurlu kısımları ise Siyatik ve Romatizma hastalığına iyi gelmekte burada çamur banyosu yapan hastalar şifa bulmaktadırlar. Fakat burada modern tesis yoktur.

Başlıca ürünü kuru ziraattır. Buğday, arpa, çavdar, yulaf, mercimek gibi kuru ziraat yanında sanayi bitkisi olarak haşhaş, pancar, ayçiçeği gibi bitkilerde çok verimli olduğundan müsaade edildiği miktarda ekilmektedir. Bilhassa afyon ekimi her çiftçi tarafından yapılır. Haşhaş ve afyon sakızından faydalanılır. Pancar ekiminde verimli ise de tahdide tabidir. Bilhassa Bozan, Yüregil, Akkeçili, Dazkırı arazilerinde bol miktarda pancar ekilir. Evciler ve Dazkırı ovaları iyi yağış alınan senelerde buğday ambarı olurlar.


Konumu:

Dazkırı güneyden Acıgöl ve Denizli ili Çardak ilçesi, kuzeyden Denizli ili Çivril ilçesi, kuzeydoğudan Evciler, doğudan Başmakçı ilçeleriyle çevrilidir. Dazkırı Ege ve Akdeniz bölgelerini birbirine bağlayan geçit durumundadır. Afyon - Denizli kara yolu üzerindedir.


Doğal Durumu:

İlçemizin batısında Maymun Dağları, güneyinde Acıgöl vardır. Önemli bir akarsuyu yoktur. Kuzeydoğudan çıkıp ilçeden geçerek Acıgöl'e dökülen çay vardır. Genellikle yazın suyu çekilmektedir. Acıgöl'ün suyu acıdır. İçinde canlı yaşamaz. Etrafındaki kurulu tesisler vasıtasıyla buradan Sodyum Sülfat üretimi yapılır. Deniz seviyesinden yaklaşık 800 m. rakımı vardır. Dazkırı ovası başlıca ovasıdır. Arazinin % 65'i düz ovalıktır.%35'i de engebeli dalgalıdır. Bölgemizde orman önemli bir yer işgal etmektedir. Bazı yüksek tepeler step özelliğindedir.


İklimi:

İlçemiz Adeniz bölgesinde yer almasına rağmen daha çok İç Ege ve Akdeniz bölgesi iklimleri arasında geçit iklimine sahiptir. Yıllık yağış miktarı çok fazla değildir. Kışları soğuk, yazları sıcak ve az yağışlıdır.


Nüfusu:

İlçemizin toplam nüfusu (ilçe merkezi ve 15 köy 1 kasaba dahil) 16 258' dir. Nüfusun % 60' ı tarımla uğraşmaktadır.


Yerleşim ve İdari Durum:

Dazkırı'nın alanı 33 800 hektardır. İlçe merkeziyle birlikte 15 köy ve 1 kasabadan oluşmaktadır.


İlçenin Arazi Varlığı:

İlçe 33800 Hektar yüzölçümüne sahiptir. Bunun 19880 hektarı tarım arazisi,( genel alanın % 58,8' i) 10 000 hektarı orman arazisi (genel alanın % 30,5' i), 2995 hektarı tarım dışı arazi (genel alanın % 7,7' si).Tarım arazilerinin 11 000 hektarı sulanabilir,bununda 6 000 hektarı halen sulanmaktadır.. Toprak yapısı hafif ve orta alkali, ortalama PH' ı 7-8'dir 10 625 hektar tarla bitkileri ekilişi, 454 hektar sebze, 254 hektar bağ ve 142 hektar meyvelik sahası vardır. Ayrıca kavak yetiştiriciliği de önemli bir yer tutar. Kıraç arazilerde genellikle hububat ekilişi ağırlıktadır. Sulu arazilerde ikinci ürün yetiştirilmektedir.

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Dazkiri ilçesine ait görüntüler

  • Dazkiri Resmi
  • Dazkiri Resmi
  • Dazkiri Resmi
  • Dazkiri Resmi
  • Dazkiri Resmi
  • Dazkiri Resmi