Hakkında

Eleşkirt Ağrı ilinin bir ilçesidir.


Ülke Türkiye

İl Ağrı

Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Abdulkadir Okay

 - Belediye başkanı Sebahattin Sarı (AK Parti)

Yüzölçümü

 - Toplam 1,559 km2 (0,6 mi2)

Rakım 1.840 m (6.037 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 35,098

 - Kır 24,937

 - Şehir 10,161

Zaman dilimi UDAZD (+3)

Posta kodu 04000

İl alan kodu 0472

İl plaka kodu 04


Köken bilimi

Eleşkirt ismi eski Ermenice kaynaklarda Alaşkert (Ալաշկերտ) olarak geçer. Fakat Ermeni kaynakları bunu genellikle o dönemin ilçe merkezi olan Toprakkale köyü için kullanırlar. Çünkü tarihte Urartu kalesinine sahip etrafı surlarla çevrili olan yerleşim yeri burasıdır. Osmanlıca kaynaklarda, örneğin Şemseddin Sami'nin Kamus-ül' Alam'ında ilçe merkezinden Aleşkerd (آلشكرد) olarak bahseder. Öte yandan bölgede yaşayan Kürtler, ilçe merkezini Zêtka ovayı da içine alan ilçenin tümünü de Elajgir diye adlandırırlar.


Tarihçe

İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 3 belde, 61 köy ve 8 mahalleden oluşmaktadır. 1926 yılına kadar ilçe merkezinin şimdi köy statüsünde olan Toprakkale tarafında olduğu söylenmektedir. Daha sonra Trabzon-İran transit yolu Eleşkirt'ten geçince ilçe merkezi buraya taşınmıştır.


Kültür

Binlerce yıl boyunca Kürt, Türk ve Ermeni halklarının iç içe yaşadığı Eleşkirt, Osmanlı döneminde birlikte yaşama kültürünün geliştiği bir yerleşim yeriydi. Bugün Eleşkirt'te zengin bu kültürlerin bileşiminden meydana gelen yemek kültürü bir hayli zengindir. Mutfağın temel malzemeleri et, yöresel baharatlar (pung, cetûrî vs.), sakatat çeşitleri, tereyağı ve bulgurdur. Bir tür ayran çorbası olan gırar Eleşkirt'te farklı bir şekilde yapılır ve yerel baharatlarla zenginleştirilir. Eleşkirt mutfağı bir çok yeşilliğin yapıldığı ve kurutulduğu bir yapıya sahip olduğu için yemekleri çok ağır sayılmaz. Eleşkirt ayrıca çiçal adı verilen örgü peyniriyle de meşhurdur. En ünlü yemekleri keşkek, gırar, cılbırdır.


Nüfus

Halkın çoğunluğunu Türkler ve Kürtler oluşturmaktadır. Eleşkirt'teki Türkler genellikle 93 harbi sonrası ve Dünya savaşı sonrasında Türkiye'ye iltica etmiş Ahıska Türkleri, Karapapaklar ve Azerilerdir.


Harita
pin_drop

Eleskirt

39.80140000000001 , 42.67680000000001