Hakkında

Gölpazarı, Bilecik ilinin bir ilçesidir.


Ülke Türkiye

İl Bilecik

Coğrafi bölge Marmara Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Muhammet Salih Koç 

 - Belediye başkanı Vedat Kazıcı (CHP) 

Yüzölçümü

 - Toplam 686 km2 (264,9 mi2)

Rakım 550 m (1.804 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 11,499

 - Kır 3,644

 - Şehir 7,855

Zaman dilimi UDAZD (+3)

Posta kodu 11700

İl alan kodu 0228

İl plaka kodu 11


Tarihçe

Osmanlının kuruluşunda hizmetleri geçen Gazi Mihal önemlidir. Halen Gazi Mihal adı bir ilkokulda ve ilçe hamamında yaşatılmaktadır. İlçede hava şehitlerinden pilot yüzbaşı Cengiz Topel adına yaptırılan bir ilkokul daha bulunmaktadır.


Çanakkale Savaşları'na birçok gencini gönderen ve kaybeden halk, Kurtuluş Savaşı'nda ise Sakarya Nehrinin aşırı yükselmesi neticesinde düşman işgaline uğramamıştır. Yöredeki yerli halka Manav ve macirlar da denilmektedir.


Üyükler, Kocakamalar, Bölükbaşılar (Sütçüler), Köseler, Ayazlar, Eyüpağalar,Alapanlar, Keskinağalar, Hacımollalar,Kayalar, Kazımağalar, Kadıoğulları ve Karaşükrüler geçmişten günümüze uzanan başlıca aile lakaplarıdır. Bilecik ilçe merkezine yakın olması ve ekonomik yetersizliklerden dolayı ilçe göç vermektedir.


İl Özel idaresinin Kalkınma Planlarında Yenipazar İlçesi ile birlikte, Tarımsal bölge olarak ayrılan ve Kırsal Kalkınma bandında yer alan ilçede tarımsal çeşitlilik artmaktadır.El değiştiren topraklar ile birlikte ilçede yabancı yatırımcılar faaliyet göstermeye başlamışlardır. Ekolojik tarım için fırsatlar sunan ilçede yabancı yatırımcılar pozisyon almaktadırlar.

Temiz su kaynakları ve toprak zenginliği ile 150 metreden 800 metreye kadar rakımda farklı biyoçeşitliliğe sahip ilçede ekolojik tarım gelişme göstermektedir.Ekolojik hayvancılık geniş meralara sahip ilçede önemli bir fırsattır.

İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 47 köyden oluşmaktadır.

Harita
pin_drop

Gölpazari

40.2517989 , 30.29741989999999

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Gölpazari ilçesine ait görüntüler

  • Gölpazari Resmi
  • Gölpazari Resmi