Hakkında

Gönen, Balıkesir'in bir ilçesidir.


Ülke Türkiye

İl Balıkesir

Coğrafi bölge Marmara Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Faruk Bekarlar

 - Belediye başkanı Hüseyin Yakar (AK Parti)

Yüzölçümü 

 - Toplam 1.119 km2 (432 mi2)

Rakım 40 m (131 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 72,927

 - Kır -

 - Şehir 72,927

Zaman dilimi UDAZD (+3)

Posta kodu 10900

İl alan kodu 0266

İl plaka kodu 10


Gönen, Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölgesi içinde Balıkesir iline bağlı bir ilçedir. Kaplıcaları ile ünlüdür.Şehrin doğusu Manyas ilçesi, kuzeydoğu su Bandırma ilçesi, batısı Biga ve Yenice ilçeleri, kuzeyi Marmara Denizi ve Erdek Körfezi, güneyi Balya ilçesi ile çevrilidir.


Tarihçe

Kaplıcalar çevresinde yapılan hafriyatlar sırasında ortaya çıkan mozaikler, yazılı taşlar sütun başlıkları, madeni paralar gibi tarihi eserler Gönen'in, yerleşim yeri olarak kullanılmasının Milattan Önce'sine dayandığını göstermektedir.

MS.II.yy. ait bulunan kitabelerde şehrin adı 'Sıcak Su Şehri, Thermi', hamamlarda 'Granikaion Hamamları' olarak geçmektedir. Bu kitabelerde, sıcak suyun şehir için önemli olduğu ve şifa dağıtan suyun insanlara sunulması için yardım yapan yönetici ve kişilerin isimleri belirtilmektedir.

Uzun süre Bizans yönetiminde kalan bölge, 13.yy'da Anadolu Selçuklularının eline geçmiş, bu Devletin dağılmasından sonra Karesi Beyliği yönetiminde kalmış ve nihayet 1334 yılında Osmanlı idaresine katılmıştır.

Doksan Üç Harbi denilen 1877-1878 Türk-Rus savaşının ardından Balkanlar'dan ve Kafkasya'dan çok sayıda Türk boyu göçmen olarak gelip Gönen'e yerleşmiştir.


Coğrafi

Gönen, deniz seviyesinden yüksekliği 33 metre ve toplam alanı 1152 km2 olup 40-06' enlemi ve 27-38' boylamı arasında yer almaktadır. Kaz Dağlarından doğan Gönen Çayı şehrin içinden geçerek Marmara Denizi'ne dökülür. İlçe topraklarının merkezi ve Kuzey Doğu bölümü ovalarla, Batı ve Güney Doğu bölümü de tepelik ve dalgalı alanlarla kaplıdır. Orta bölümünde Gönen Ovası yer alır. Güneye doğru indikçe yükseklik artar ve 500 m üzerine çıkar. Batıdaki Dede Tepesi 963 m ile ilçenin en yüksek yeridir.Gönen Ovası Kuzeyindeki Sızıdere Tepesi 332 m.'dir. Gönen Çayı ve onun kollarını oluşturan derelerin meydana getirdiği vadi içinde yer alan Gönen'in tarihi Romalılara kadar dayanmaktadır.Gönen ilçesinde yaklaşık 74000 kişi yaşamaktadır. Balıkesir'e 145 km uzaklıkta olan Gönen, Çanakkale'ye 150 km, Bursa'ya ise 155 km mesafededir


İdari Yapı ve Nufüs

2014 yılı verilerine göre ilçe nüfusu yaklaşık 74000 olduğu söylenmektedir. 2000 yılında yapılan Resmi Genel Nüfus Sayımına göre ise 71.804’dür.

Nüfus yoğunluğu km başına 85 kişidir. Merkez nüfus 1990'da 26.000, 2000'de 36.000 ve 2006 yılı için ise tahmini 40.000 dir.

İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 71804'dir. Adrese dayalı olarak yapılan son sayımda ilçe merkez nüfusumuz 42.000 olarak tespit edilmiştir.


Eğitim

İlçemizde 22 ilkokul, 14 ortaokul, 10 lise, 2 anaokul, 1 Mesleki Eğitim Merkezi, 1 Halk Eğitim Merkezi ve 1 Meslek Yüksek Okulu eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Yapılan çalışmalarla tüm okulların bahçelerine düzenleme sağlanarak oyun, spor ve dinlenme alanları inşa edilmiştir.


Ekonomi

Geçmişte ekonomisi yalnızca tarım ve kaplıca turizmine dayanan GÖNEN giderek bir sanayi kentine dönüşmektedir. Sanayileşmenin lokomotifi deri ve gıda sektörleridir.

Verimli topraklara sahip Gönen Ovasında tarım çağdaş tekniklerle yapılmakta, hemen her türlü sebze, hububat, bakliyat, endüstri ve yem bitkileri ile meyva yetiştirilmektedir.

Gönen sahip olduğu şifalı sularıyla çok eskiden beri bilinen bir beldedir. Yurt içinden yılda 200.000'i aşkın insan başta romatizma ve kireçlenme rahatsızlıkları olmak üzere hastalıklarına şifa bulmak için İlçemize gelmektedir. İlçemizin turizmi kaplıcalara dayalıdır.

Son yıllarda ''OYA PAZARI'' na alışveriş için gelenler İlçe turizmine ve ekonomisine hareketlilik getirmektedir.

Özellikle yaz aylarında büyük ilgi gören Ekşidere Mahallesindeki "DAĞ ILICASI"da büyük ilgi görerek ekonomiye katkı sağlamaktadır.

Dünyaca ünlü kaplıcalarıyla turizminden, ham deri işleme tesisleri ve gıda sektörleri ile sanayisinden, et-süt gibi hayvansal ürünlerin yanı sıra büyük şehirlerde GÖNEN BALDOSU olarak tanınan ve aranan çeltik üretimiyle tarım ve hayvancılığından, iğne oyacılığı ile de ayrıca adından sıkça söz ettiren ilçemiz bölgesinde önemli bir ekonomik güce sahiptir.


İklim

Gönen, Marmara Denizi'nin olumlu etkisi altındadır. Marmara'nın etkisinin bütün ova üzerinde sürmesinin nedeni denizden buraya kadar doğal bir engelin bulunmamasıdır. Bu nedenle iklim genel olarak ılıman, yazları sıcak, kışları yağışlı yumuşak Akdeniz iklimi özelliği görülür. Bu özelliğin unsuru olan makilerin şehrin kuzeyindeki varlığı da bu durumu açıklayan bir örnektir. Ancak belirli ve kararlı bir iklimi olduğu tam olarak söylenemez. Bu iklim özelliği çevresindeki yüksekçe yerlerde nisbeten karasallığa dönüşmektedir.

Gönen'de yıllık sıcaklık ortalaması 14°C gibi bir değerdedir. Yağış ortalaması 600-700 mililitre civarında olup en soğuk ayın ortalaması 5°C nin altına inmez.


Turizm

Gönen dünyaca ünlü kaplıcalarıyla yerli ve yabancı turistlere hizmet veren önemli bir tatil merkezidir. Pekçok hastalığa iyi gelen kaplıcalar etrafında oteller ve pansiyonları barındırmaktadır. Gönen sahip olduğu şifalı sularıyla çok eskiden beri bilinen bir beldedir. Yurt içinden yılda 200.000'i aşkın insan başta romatizma ve kireçlenme rahatsızlıkları olmak üzere hastalıklarına şifa bulmak için İlçemize gelmektedir. İlçemizin turizmi kaplıcalara dayalıdır. Ayrıca ilçe merkezine 10 km. uzaklıkta olan Dağ Ilıcası olarak bilinen bir başka kaplıca kaynağı daha bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında büyük ilgi gören Ekşidere Mahallesindeki ''DAĞ ILICASI''da ilçemizin turistik yerlerindendir.

İlçe merkezine 27 km mesafede bulunan, Gönen' e bağlı Denizkent yazlık tatil beldesi ise bronşit ve astım rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Gönen, ünlü üstad hikayeci yazar ÖMER SEYFETTİN 'in doğum yeridir. Hikayelerinde geçen çocukluk mekanları halen Gönen'de ziyaret edilebilecek özelliktedir. Gönen'de kültür yaşamında en önemli yeri olan kişi kuşkusuz Ömer Seyfettin'dir. Her yıl Mart ayının ilk haftası ''Ömer Seyfettin Kültür Sanat Haftası'' olarak kutlanmakta ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ömer Seyfettin, 1884 yılında Gönen'de doğmuş ve çocukluğunun ilk dönemi Gönen'de geçmiştir. ''ANT'' ve ''KAŞAĞI'' isimli hikayelerinde Gönen'den hatırında kalan hatıralarını dile getirmiştir.

Ayrıca yöremize özgü İĞNE OYASI çok ilgi gördüğünden Gönen Oya Çeyiz Fuarı düzenlenmektedir. Bu etkinlik aynı zamanda Gönen'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olan 6 Eylül tarihini de içine alması nedeniyle dolu dolu bir kültür haftası yaşanmaktadır. Son yıllarda ''OYA PAZARI'' na alışveriş için gelenler İlçe turizmine hareketlilik getirmektedir.

Alacaoluk Kalesi, Babayaka Kalesi ve Güvercinli Köprü Gönen'in çevresindeki başlıca tarihi kalıntılardır.


Harita
pin_drop

Gönen

40.1116962 , 27.6434844

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Gönen ilçesine ait görüntüler

  • Gönen Resmi
  • Gönen Resmi
  • Gönen Resmi