Hakkında

Gümüşhacıköy Amasya ilinin en batıdaki ilçesidir. 


Ülke Türkiye

İl Amasya

Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Hüseyin Tekin 

 - Belediye başkanı Zehra Özyol (CHP) 

Yüzölçümü

 - Toplam 654 km2 (252,5 mi2)

Rakım 815 m (2.674 ft)

Nüfus (2016)[4]

 - Toplam 22,941

 - Kır 8,491

 - Şehir 14,450

Zaman dilimi UDAZD (+3)

Posta kodu 05700

İl alan kodu 358

İl plaka kodu 05


Daha önceki adı Hacıköy iken Gümüş Nahiyesi ile adı birleştirilerek Gümüşhacıköy denmiştir.

Karadeniz Bölgesi'nde, Amasya iline bağlı ilçenin Yüzölçümü 819 km karedir. Doğuda Merzifon ilçesi, güney ve batıda Çorum, kuzeyde Samsun illeriyle çevrilidir.

 ilinin kuzeybatısındaki dağlık kesimde yer alan ilçe topraklarının kuzeydoğusunu Tavşan Dağı, güneybatısını Ereğli Dağı, batısını da Inegöl Dağı (1873) engebelendirir. Tavşan ve Ereğli Dagları'nın dorukları ilçe sınırları dışındadır. İlçenin orta ve dogu kesimi ovalıktır. Dağlardan inen Gümüşsuyu çayı ve Hamamözü Deresi gibi akarsular bu ovalık alanı suladıktan sonra ilçe sınırları dışında Kızılırmak ve Yeşilırmak’a katılır.


Coğrafi yapı

Amasya ili Karadeniz Bölgesi’nin orta bölümünde yer almaktadır.Gümüşhacıköy ilin kuzey-batısında konumlanmaktadır. İlçe doğusunda Merzifon'a 20 km, batıda Çorum ili Osmancık ilçesine 40 km, güneyde Hamamözü ilçesi (25 km) üzerinden Çorum iline 60 km devlet karayolu ile bağlı olup, ayrıca kuzeyden de Samsun ili Vezirköprü ilçesine yayla yolundan 40 km uzaklıkta bulunmaktadır.

İlçe 600 km² civarında bir yüzölçüme sahiptir. Deniz seviyesinden yüksekliği 810 m'dir.

İlçeizde 4 adet sulama amaçlı gölet bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü Karaköy (Balıklı), sırası ile İmirler, Çitli Bağlıca, ve Keltepe mevkiinde bulunan Ayvalı göletleridir. Bu göletler sulu tarım alnlarını genişleterek hakımızın ekonomik gelir seviyesini artırmakla kalmayıp, barındırdığı balıklarla da sosyal hayata renk katmaktadır.


İklim

Yazları sıcak ve kurak, kışları ilçe merkezinde ılıman ve yağışlı, yüksek kesimlerde soğuk ve kar yağışlı olarak geçer.


Ekonomi

Kentte kendir işleyen büyük ölçekli bir ip fabrikasının yani sıra, iki un fabrikası vardır. Geleneksel bir uğraş olan leblebicilik günümüzde de önemini korumaktadır.


Gümüşhacıköy ekonomik bakımdan Amasya ilinin az gelişmiş ilçelerindendir. Tarımın bütün kollarının yani sıra tarım dışı etkinliklerde oldukça çeşitlenmiştir. En önemli tarla ürünleri şeker pancarı, buğday, arpa, baklagiller, tütün, ayçiçeği ve kendirdir. Akarsu boylarında başta elma olmak üzere çeşitli meyveler ve yerel tüketime yönelik sebzeler yetiştirilir.


Gümüşhacıköy' ün yüksek nitelikli basma tütünü, tütün harmanlarında tat ve koku vermekte kullanılır. İlçede bir tütün basım evi vardır. Hayvancılık oldukça gelişmiştir. Yaylalarda koyun, ovalık kesimlerde ise geniş çaplı sığır beslenir. Ayrıca tavukçuluk ve arıcılık da yapılır. Orman ürünleri çeşitli atölyelerde değerlendirilir. İşleyen fabrika ve imalathanelerde üretilen sicim ve ipler il dışında satılır.. İlçe topraklarında manganez yatakları vardır.


Tarihi eserler

Gümüshaciköy kentindeki tarihsel yapilar sunlardir:

 • Köprülü Mehmet Pasa Camii; 1660'ta Köprülü Mehmet Pasa tarafından yaptirilan ve 1943’te deprem nedeniyle yikildiktan sonra 1948’de yeniden insa edildi
 • Köprülü Mehmet Pasa'nin torunlarindan olan Hafiz Ahmet Pasa’nin oglu Abdül Baki Bey tarafından 1756'da Haci Nadir Baba Türbesi yaninda bulunan Büyük Hamam ve
 • arasta (1669);
 • Yanyaki Mustafa Pasa'nin oglu Ali Riza Bey tarafından 1898'de yaptirilan ve 1948'de yikilip yeniden yapilan saat kulesi
 • Osmanli döneminde Gümüs madeni adiyla kaza merkezi olan ve Gümüshaciköy'ün 5 km Güneybatisi'nda yer alan bugünkü Gümüs bucak merkezindeki tarihsel yapilar arasinda 1429'da ahsap olarak yapildiktan sonra 1560'ta kagir olarak yeniden insa edilen ve 1946’da onarim gören Yörgüç Pasa Camisi ile
 • 1415'te yapilan Haliliye Medresesi
 • Kesikbaş Mezarı: Artıkabat Mahallesi, Kesikbaş Mevkii, Ayşe Pınarı civarında.
 • Dedeoğlu: Orman dairesi, Jandrama eski karakolunun arkasında.
 • Filibeli Mehmet Efendi Türbesi: Filibe'den gelen Mehmet Efendinin türbesi, Kırmızıların Hanıiçerisinde
 • Hacana
 • Ali Pir Civan Türbesi: Sarayözü (halk arasında sarayüzü) köyünde Ali Pir Civan Alevi pirlerindendir.
 • Kurt Baba: Bulak Kalesine yakın Eymir ile Keçiköy arasındadır.


Belediye

Gümüshacıköy Belediyesi 1890 yılında kurulmuştur.Son yapılan nüfus sayımına göre şehir merkezi nüfusu 14.620'dir. Köy nüfusu 10.615'dir. Toplam nüfusu 25.235'tir.İlçeye bağlı 12 mahalle bulunmaktadır.


Tarım

Hasadı yapılan tarım ürünleri buğday, şeker pancarı, soğan tütün haşhaş arpa fiğ ve nohuttur. İlçemizde yeni yeni bağ ve bahçecilik ve seracılık yaygınlaşma göstererek ürün çeşitliliğinin artmasına ve halkımızın gelir seviyesinin artmasına yeni alternatifler sunmaktadır. İlçemizin hayvan potansiyeli yerli, melez ve kültür ırkı büyük baş hayvanlardan oluşmakta ve suni tohumlama hizmetleri ile kültür ırkı hayvan oranı gün geçtikçe artmaktadır. Aralık 2003 itibarıyla hayvan sayılarımz: büyük baş hayvan: 14122, küçükbaş hayvan sayımız 18000 civarındadır.


Ulaşım

İlçenin yüzölçümü 653 km², rakımı 810 metredir. Samsun'u Istanbul'a baglayan karayolunun güneyinde yer alan Gümüshaciköy, bu yolla il merkezi Amasya'ya 68 km uzakliktadir. Merzifon’a 18 km, Hamamözü’ne 23 km ve Osmancık’a 35 km uzaklıktadır. İlçe Merkezi Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesini İstanbul’a bağlayan Devlet karayolu üzerinde kuruludur.

Çevresini saran yesillikler arasinda, genis yollari, düzgün binalariyla güzel bir görünümü vardir.

Harita
pin_drop

Gümüshaciköyü

40.873622 , 35.2159369

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Gümüshaciköyü ilçesine ait görüntüler

 • Gümüshaciköyü Resmi
 • Gümüshaciköyü Resmi
 • Gümüshaciköyü Resmi