Hakkında

İncirliova, Ege Bölgesi'nde bulunan, Aydın ilinin bir ilçesidir.


Ülke Türkiye

İl Aydın

Coğrafi bölge Ege Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Ediz Sürücü 

 - Belediye başkanı Gürşat Kale (MHP)

Yüzölçümü

 - Toplam 214 km2 (82,6 mi2)

Rakım 60 m (197 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 49,169

 - Kır -

 - Şehir 49,169

Zaman dilimi UDAZD (+3)

Posta kodu 09600

İl alan kodu 256

İl plaka kodu 09


MÖ 13. yüzyılda, bölgeden Hitit egemenliği kalkınca, yöreye sırasıyla; Frigler, Lidyalılar, İonlar, Persler, Büyük İskender, Romalılar, Bizanslılar egemen olmuşlardır. Bir ara Bizanslılar tarafından tekrar 1096’da geri alınmışsa da, Menteşe bey tarafından 1280 tarihinde kesin olarak Türk hakimiyetine geçmiştir. 1310 yıllarında Aydınoğullarının olan topraklar, 1426’da II. Murad tarafından kesin olarak Osmanlı Devletine katılmıştır. 1400’lü yıllarda, Ahiler döneminde, gelen bir grup insan, bugünkü adı Kardeşköy olan Saray Çukur (Bir söylentiye göre Kazma Çukur) mevkiinde yerleşen Madanoğlu ailesi tarafından İncirliova'nın ilk temeli atılmıştır. Tarım ve hayvancılık nedeni ile bulundukları yerin çevresine yayılan o günkü insanlarımız, sulak olduğu için önceleri adına Karapınar dedikleri bu yere; zamanla bataklıklar kuruyup yerlerinde incir ağaçları çıkmaya başlayınca, halk buraya 1934 yılında, İncirliova ismini takmıştır. Ekonomisi tarım ve buna bağlı sanayi işletmelerine dayalıdır. Özellikle sebzecilikte ülke genelinde oldukça söz sahibidir. Seracılık ve bal üretiminde büyük gelişme içindedir. Büyükbaş hayvancılığının yanı sıra tavukçuluk ve yumurtacılık son yıllarda gelişme halindedir


İncirliova'nın İlçe oluşu

İncirliova 4 Temmuz 1987 tarih ve 3392 sayılı kanun ile ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçenin ilk kaymakamı Fevzi Güneş'tir.


Coğrafi


TOPOĞRAFİK YAPI

İlçemizin güneyini, derin ve alüvyonlu topraklardan oluşan Menderes Havzası kaplar. Kuzeyinde doğu-batı istikametinde uzananAydın Cevizli dağları yer almaktadır. Güneyinden Büyük Menderes Nehri geçer.


1-GÖLLER VE AKARSULAR


İlçemiz ve bağlı köylerinde göl yoktur. En önemli akarsuyu, Büyük Menderes Nehri’dir. Menderes Nehri’ni besleyen çaylar sırasıyladoğudan itibaren İkizdere, Cılımbız Deresi ve Yalkı Deresi’dir. İkizdere Çayı, Karagözler köyünün altında başlayıp, Köprüovası’ndangelen kolla İkizdere’de birleşip, Dereağzı Köyü ve Gerenkova Köyü kenarından Acarlar Beldesi ve Yazıdere Köyleri arazilerindengeçerek Büyük Menderes Nehrine ulaşır. Cılımbız Deresi, Köprüovası ve İsafakılar sınırları içinde başlayıp, Karabağ Köyünündoğusundan geçerek İkizdere çayı ile birleşir. Yalkı Dere , Eğrek köyünden doğar, Arzular köyü ve Hacıaliobası Köyünden geçerekBüyük Menderes Nehrine dökülür.


2-İKLİM

İlçemizde Akdeniz İklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Son kırk yıllık yağış ortalaması 680 mm olup, sonbeş yılın ortalaması 519 mm dir. En çok yağış, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında düşer.Kırk yıllık basınç ortalaması 1006milibardır. En yüksek basınç Aralık ayında 1027, en düşük ortalama basınç Ağustos Ayında 975 Milibar olarak ölçülmüştür.Yıllıksıcaklık ortalaması 17.7 °C, en düşük ortalama sıcaklık 7.3 ºC, en yüksek sıcaklık ortalaması Temmuz ayında 26.9 ºC’ dir.Meteorolojikverilere göre en yüksek sıcaklık 44 ºC, en düşük sıcaklık –11 ºC olarak tespit edilmiştir. Sıfır derecenin altındaki gün sayısı 7 günügeçmez. Yıllık ortalama nispi nem % 63 dolayındadır. Yıllık gözlemlere göre en düşük nispi nem % 11 ile Temmuz-Ağustosaylarında en yüksek nispi nem % 79 ile Ocak ayında kaydedilmiştir.


3-YER ALTI SULARI :

Büyük Menderes Nehri hariç, dere ve çayların suları genellikle yaz aylarında kesilmektedir. Son yıllarda yağışların hissedilirderecede azalması nedeniyle Büyük Menderes Nehrinde de zaman zaman kurumalar meydana gelebilmektedir. Tarımda yazaylarında bu dere ve çaylar ile Büyük Menderes Nehrinin sularından faydalanılmaktadır. Ayrıca Osmanbükü sınırlarından başlayıpAcarlar, Yazıdere, Hacıaliobası, Sınırteke ovalarının sulanmasında büyük katkıda bulunan Devlet Su İşleri kanalı bulunmaktadır.

Yine 30-80 m arasında değişen derinliklerden çıkarılan artezyen sularından yararlanılmaktadır. Bu sular da yağışların azalmasınedeniyle yetersiz bir durum arz etmektedir. İlçemizde bir çok köyün içme suyu yer altı suları ile karşılanmaktadır.


Harita
pin_drop

Incirliova

37.85378499999999 , 27.723424

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Incirliova ilçesine ait görüntüler

  • Incirliova Resmi
  • Incirliova Resmi
  • Incirliova Resmi
  • Incirliova Resmi
  • Incirliova Resmi
  • Incirliova Resmi