Hakkında

Karacasu, Aydın ilinin bir ilçesidir. İlçe sınırları içinde Afrodisias antik şehri bulunmaktadır.

Aydın-Denizli Karayolunun tali yolu, Kuyucak ilçesinden Karacasu’ya giden karayolu, Dandalaz (Antik adı Marsyas Çayı) çayı boyunca zeytin, narenciye ve daha sonra çam ağaçları arasından kıvrılarak ilçeye ulaşır. Karacasu, Büyük Menderes vadisine güneydoğudan açılan Dandalaz vadisi yamaçlarında kurulmuştur. Aydın il merkezine 87 km uzaklıkta olan ilçe, Menderes havzasının coğrafi yerleşme ve iklim yapısından farklı olarak, yayla özellikleri gösterir.

Karacasu ilçesinin ilk adı Yenişehir’di ; Tanzimat’tan sonra Karacasu olarak değiştirildi. Bazı görüşlere göre, Oğuz Han’ın oğullarından biri olan Aymür aşiretine bağlı Karasu boyu, günümüzdeki kentin olduğu yerde Karasu adında bir köy kurmuştur. 1867’de Aydın’a bağlı bir kaza durumuna getirildi. 1923'te Aydın’a bağlı bir ilçe oldu.


Tarihçe

Derinin, demirin, hamurun, çamurun ve mermerin hayat bulduğu ilçe Karacasu… Karacasu hemen her yerde, her platformda bu sloganını kullanmaktadır. Bu slogan bölgenin ekonomik faaliyetlerini, yöresel zenginliklerini özetlemektedir. Çamurun hayat bulduğu çömlekçilik, deriyi işleyen tabakhanecilik, demirin bıçak, balta, orak olduğu demircilik, hamurun lezzet bulduğu pidecilik en önemli yöresel ekonomik faaliyetlerimizdir.

İlçe, Menderes Ovası’na açılan Dandalaz Vadisi’nde, Karıncalıdağ’ın eteklerinde yer alır. 6000 yıllık tarihi olan ilçemizin Belediyesi 1867 tarihinde oluşturulmuştur. Yukarıda saydığımız faaliyetlerin yanı sıra ilçemizde, tarım da önemli bir ekonomik koldur. Tarım ürünü olarak elma, zeytin, tütün ve nar bolca yetiştirilir. İlçemizde kalitesi yüksek ve içinde yabancı madde barındırmayan zeytinyağı da son yıllarda bolca üretimi yapılan bir ürün olmuştur. İlçemizdeki tarımın dikkat çekici önemli bir özelliği tarım ürünlerinin doğal kaynak sularıyla ve fazla zirai ilaç kullanılmadan yetiştirilmesidir.


Nüfus

İlçenin meşhur yerleri Karacasu yaylaları ve Afrodisias'tır (Aphrodisias) Geyre Beldesine aittir. Geyre Beldesi tarih olarak Karacasu'dan daha eski bir tarihe sahiptir. Karacasu´yun 17 yaylası vardır. En meşhuru kahve deresidir. Halkın genelde geçim kaynağı elmacılık ve zeytinciliktir. Zanaat olarak da toprak testicilik ve pidecilik ünlüdür. onun için Karacasu´ya hamura ve çamura şekil veren memleket derler. Karacasu´lu pideciler özellikle ege bölgesi olmak üzere ülkenin birçok yerine dağılmıştır.Ayrıca deri işlemeciliği de ilçenin gelir kaynakları arasındadır.


Ulaşım

* Karacasu'ya Nazilli'den her yirmi dakikada bir Nazilli Otobüs Terminali'nden hareket eden Karacasu Birlik minibüsleri ile gelinebilir.

* İlçemiz, Nazilli'ye 45 km, Aydın'a 90 km. uzaklıktadır.

* İzmir'den Karacasu'ya doğrudan gelen otobüs firması Aydın Turizm'dir.

* Aydın'dan Denizli yönüne giderken Kuyucak ilçesini geçtikten sonra Karacau-Afrodisias Yol ayrımından sağa dönen yol ilçemize kadar gelmektedir. Tavas yönüne devam etmektedir. Denizli'den Aydın yönüne giderken de Pamucak'tan sonra aynı yol ayrımı karşımıza çıkar.

* Denizli'den her gün 15.00'da bir adet Karacasu Birlik minibüsü ilçeye doğrudan gelmektedir.

* İlçemiz İzmir Konak'a 198 km.'dir. İzmir Adnan Menderes Hava Alanı'nın bulunduğu Menderes'e ise 178 km.'dir.

* İlçemiz Denizli'ye 86 km uzaklıktadır.

* İlçemiz Muğla'ya 111 km. mesafededir. Antalya'ay ise 260 km.'dir.

* Karacasu tüm bu illere giden yolların güzergahında ya da yakınında bir ilçedir.Kültür ve Turizm

Karacasu İlçemiz ile ilgili Kültür ve Turizm denildiğinde ilk akla gelen öğeler Antik Kent Afrodisias, Dericilik, Demircilik, Pidecilik ve Çömlekçilik gelmektedir. Ayrıca Görle Kanyonu, Şelaleler ve Sırtlanini Mağarası da Karacasu İlçemizin gezip görülmeden gidilmemesi gereken tarihi ve doğal güzellikleridir. Şu anda web sitemizde gezen siz değerli ziyaretçilerimizi Karacasu İlçemizi de bizzat gezip görmenizi öneririz...


Harita
pin_drop

Karacasu

37.729068 , 28.607231

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Karacasu ilçesine ait görüntüler

  • Karacasu Resmi
  • Karacasu Resmi
  • Karacasu Resmi