Hakkında

Kepsut, Balıkesir ilinin bir ilçesi.


Ülke Türkiye

İl Balıkesir

Coğrafi bölge Marmara Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Ömer Bilgin 

 - Belediye başkanı İsmail Cankul (AK Parti) 

Rakım 75 m (246 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 23,791

 - Kır -

 - Şehir 23,791

Zaman dilimi UDAZD (+3)

Posta kodu 10650

İl alan kodu 0266

İl plaka kodu 10


Tarihi

 Antik çağın Mysia bölgesinde yer alan Kepsut, Roma döneminden önceki tarihi oldukça karanlıktır. Pergamon Krallığı devrinde buradan Hadrian-ot Hera olarak söz edilmiştir. Daha sonra bu sözcük suların birleştiği yer anlamına gelen Hadrian-othera’ya dönüşmüştür.

İlçemizin ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemekle beraber, Selçuklular zamanında geliştiği bu devirlerden kalan hisar kalıntılarından anlaşılmaktadır.

 Halk, arazinin verimli olması, mahsulün çabuk yetişmesi nedeniyle “Kes-bit” demiştir. 1953'e kadar "Kepsüt" olarak resmi yazışmalarda ismine rastlanan İlçemizin adı, ilçe olması hakkındaki kanunda "KEPSUT" yazıldığı için o günden sonra bu şekilde söylenmeye başlamıştır.

 Güneyden gelen ve Dursunbey yönünden İç Anadolu’ya bağlanan kervan yolu buradan geçmektedir. Selçuklular döneminde kervan yolu üzerindeki  Beyköy ve Akça Köy’de bazı kalıntılarla karşılaşılmıştır. Bunlar yörenin Selçuklular tarafından bir konaklama yeri olduğu izlenimini vermektedir. Çevrede yapılan yüzey araştırmalarında Roma ve Bizans dönemlerine ait mezar stellerine ve yazılı kitabelere rastlanmıştır. Bunlar da Selçuklular öncesinde buradaki yerleşimin belgeleridir. Osmanlı topraklarına katıldıktan sonra Hüdavendigâr (Bursa) sancağına bağlı bir kaza olarak kalmış, 1867’de de Balıkesir sancağına nahiye olarak bağlanmıştır.

  Kurtuluş Savaşı sırasında bir süre Yunan işgali altında kalmış, 5 Eylül 1922’de kurtarılmış ve 1953’te ilçe konumuna getirilmiştir. İl merkezine yakınlığından ötürü küçük bir kaza olan Kepsut çevresindeki dağınık biçimdeki mezar stelleri, mezarlar ve kale kalıntıları dışında önemli bir eser günümüze gelememiştir. Ayrıca İlçemizin Tekke Işıklar Köyü'nde Yıldırım Beyazıt’ın Sancak Beylerinden olan ve Ankara Savaşı’ na katılan Ayni Ali Bey’ in (İNEBEY) türbesi, Kalburcu Köyü Asartepe sit alanı, Kışla Mevkii, Bükdere Mağarası da tarihi ve kültürel öneme sahip eserler arasında yer almaktadır.


Coğrafi 

Kuzeyde 1.336 m ile Çataldağ, güneydoğusunda Alaçam Dağları’nın eteklerinde verimli Kepsut Ovası uzanmaktadır. Kepsut Ovası oldukça verimli topraklara sahip olmasından dolayı hemen hemen her türlü ürünü yetiştirmek mümkündür.


Konum

Kepsut, Balıkesir’in doğusunda, denizden 85 metre yükseklikte bir alana kurulmuş olup; Balıkesir-Dursunbey karayolu üzerinde üç tarafı Değirmencik, Kille ve Simav Çayı ile çevrili yarımada görünümündedir. İlçenin güneyinden Balıkesir-Kütahya demiryolu geçer. Kepsut, Balıkesir’e 27 km uzaklıktadır. 1953 yılında Balıkesir merkezin bir bucağı olan konumundan ayrılarak ilçe statüsüne kavuşmuştur.


Nüfus

İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 28,022'dir. Bunun 5545'si ilçe merkezinde, 22477'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.


Ekonomi

İlçede büyük çapta fabrika ve üretim tesisleri yoktur. Buna bağlı olarak, ekonomik gelişim gösteremediği için sürekli göç vermektedir. Kepsut, tarım ekonomisine önem vermeli ve üretilen kaliteli meyvelerini (şeftali-elma-çilek gibi) iyi pazarlara sunabilmelidir. Halkın önemli geçim kaynakları arasında tarım, hayvan ve ormancılık ilk sıraları alır.İlçede süt üretimi ileri seviyededir. Şeftali, elma, çilek ve çeşitli meyveler çok kaliteli olarak yetiştirilmektedir. Şeftali, ilçenin sembolü haline gelmiş olup, ülke genelinde ünlüdür. Her yıl düzenli olarak Temmuz sonlarında Şeftali Festivali düzenlenerek, üreticinin ürününü tanıtmasına olanak sağlanır. Çeşitli mesleklere ve eğitim durumuna göre sağlıklı bir dağılım listesi olmamakla beraber yaklaşık olarak nüfusun %86'sı tarım, %10'u ticaret, imalat ve küçük sanatlar sektörünü, %4'ü ise hizmetler sektörün de çalışmaktadır.


Ulaşım

Kepsut, Balıkesir'e 29 km, Susurluk'a 74 km ve Bandırma'ya 119 km uzaklıktadır.


Kültür

Balıkesir'in genelinde olduğu gibi daha çok Manav karakterli köyler ağırlıktadır. Bunun yanında Yörük köyleri, Rumeli ve Kafkasya muhâciri köyleri ile Tahtacı Türkmen köyleri bulunmaktadır.

İlçenin doğusunda, Dursunbey sınırı boyunca uzanan Gelenduras Dağı bölgesinde yaklaşık 20 köyde Karakeçili Yörükleri yaşar.Bunlar Bursa Mustafakemalpaşa ve Dursunbey'de de akraba köyleriyle kültürel alış veriş içindedir. Karakeçili Aşireti Batı Anadolu'da yaklaşık 350-400 köye sahiptir. Balıkesir'de en çok Karakeçili köyü Kepsut'ta yer alır. Susurluk ve Dursunbey'de de aşiretin diğer köyleri bulunur. Savaştepe ve Sındırgı'da da çok Karakeçili köyü vardır. Balıkesir il genelinde yaklaşık 70-80 köyde yaşarlar. Balıkesir L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ilçede bulunmaktadır.


Harita
pin_drop

Kepsut

39.6903999 , 28.152446

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Kepsut ilçesine ait görüntüler

  • Kepsut Resmi
  • Kepsut Resmi
  • Kepsut Resmi