Hakkında

Koçarlı, Ege Bölgesi'nde Aydın ilinin bir ilçesidir.


Ülke Türkiye

İl Aydın

Coğrafi bölge Ege Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Fırat Çelik [1]

 - Belediye başkanı Mutlu Öztürk (CHP)

Yüzölçümü

 - Toplam 471 km2 (181,9 mi2)

Rakım 60 m (197 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 23,243

 - Kır -

 - Şehir 23,243

Zaman dilimi UDAZD (+3)

Posta kodu 09970

İl alan kodu 256

İl plaka kodu 09


Aydın'a 24 km uzaklıktadır,son on yılda köyden göç eden kişi sayısı artmıştır. İlçeye Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrenci yurdu kazandırılmıştır. Yüksek okulu vardır. Ancak ilçeye bağlı Çakmar köyündedir. Aydın'ın şirin ilçelerinden biri olup geçim kaynağı daha ziyade çiftçiliktir. Ancak son yıllarda çiftçilerin yaşamakta olduğu sorunlar sebebiyle yeni arayışlar yeni yatırımlar ve ilçenin tanıtılmasına yönelik çalışmalar titizlikle yapılmaktadır. Öncelikle ilçe olmanın gereği olan yol ve alt yapı çalışmaları hızla devam etmektedir. İlçenin çehresindeki değişim artık fark edilir bir süreç izlemektedir. Yine saklı olan bir gerçek çam fıstığı üretimi Türkiye genelinde Bergamadan sonra ikinci kaliteli ürün olması özelliğini taşır.


Osmanlı İmparatorluğunun son zamanlarında bucak olan Koçarlı belediyelik iken Cumhuriyet İdaresinde yürürlüğe giren 1580 sayılı Kanun gereğince belediye kurulması için aranan nüfus şartı ve Koçarlı’nın o günkü nüfusunun da 2000’in altında olması nedeniyle bucak merkezi köy olmuş ve 1946 yılına kadar köy olarak kalmıştır. 1 Nisan 1946 yılında ilçe olmuş ve belediye teşkilatı kurulmuştur.


Koçarlı ilçesi, ilin en eski yerleşim yerlerinden biri olup, özellikle pamuk ve zeytin ilçe ekonomisinin temelini teşkil eder. Hayvancılık, incir, kestane ve sera çiçeği yetiştiriciliği de gelişmiştir. Ayrıca tarım alet ve makineleri, salamurhane, zeytinyağı fabrikaları ile ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Orman köylerindeki halkın geçim kaynağı çam fıstığıdır. Bunun yanında pamuk, buğday, arpa, mısır, sebze, zeytin ve çeşitli meyveler ilçenin ekonomisini oluşturmaktadır.


Harita
pin_drop

Koçarli

37.762029 , 27.704495

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Koçarli ilçesine ait görüntüler

  • Koçarli Resmi
  • Koçarli Resmi
  • Koçarli Resmi