Hakkında

Merzifon, Amasya'nın bir ilçesi.


Ülke Türkiye

İl Amasya

Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Ozan Balcı 

 - Belediye başkanı Alp Kargı (CHP)

Yüzölçümü

 - Toplam 972 km2 (375,3 mi2)

Rakım 700 m (2.297 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 71,942

 - Kır 14,763

 - Şehir 57,179


İlçenin adı

İlçenin adının kökeni hakkında çeşitli varsayımlar mevcuttur:

MÖ 700'lü yıllarda Merzifon'un 4 km doğusunda, bugün Marınca diye anılan köyün bulunduğu yerde, bölge valisi Barsevinç kendi ismini taşıyan bir kasaba inşa ettirmiştir. Bu kasabanın adı zamanla Marsevinç, Mersuvan ve Merzifon şeklini almıştır.

MÖ 222'de bölge valisi 5. Mihridat tarafından, bugünkü Merzifon’un yerinde, Merzpond adında bir kale inşa ettirilmiş ve adı Merzban, Merzifon şeklinde değişmiştir. Merz kelimesi Farsçada “sınır, mahal, sükun”, fon sözcüğünün de pontun Arapçalaştırılmış hali olduğu, dolayısıyla Merzifon sözcüğünün “Pond karargahı” anlamına geldiği açıklanmıştır.

Yazar Özhan Öztürk Pontus adlı çalışmasında Marsıpıli (sınırkenti) ve Marsipont (Pontus sınırı) gibi ihtimalleri sıraladıktan sonra Marsivan eşeği, Marsıvan ayısı, Marsıvan otu gibi kelimelerin varlığının yanı sıra Ali Cevat (1897) ve Abdizade'nin de notlarına da dayanarak kent adının halk ağzında Marsıvan (Merz-i Van) olduğunu bununda Farsça ve Ermenice "sınır kenti" anlamına geldiğini iddia etmiştir.


Tarihçe

Bölge tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Yediler namı ile anılan gölleri, bereketli toprakları ile avcılık ve tarıma uygun bu ova yaklaşık 7 bin sene önce de insanlara yurt olmuştur. Karadeniz sahiline ve orta Anadolu’ya giden yollar Merzifon’da kesişmektedir. Bu nedenle coğrafyacı ve tarihçi Strabon bu bölgeyi “Bin köy” bölgesi olarak tanımlamıştır.

Strabon’un bin köy olarak belirttiği bölgede yapılan arkeolojik araştırmalarda yüzlerce höyük ve yerleşim yerinin varlığı saptanmıştır. Bu höyüklerden elde edilen seramik ve buluntulara göre Merzifon tarihinin MÖ 5500'lere kadar uzandığı anlaşılmıştır.


Sağlık Kuruluşları

Asker hastanesi (Hava hastanesi)

Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi

6 adet aile sağlığı merkezi

1 özel tıp merkezi

30 eczane


Merzifon Havaalanı

Amasya/Merzifon Hava Meydanı 2008 yılında iç hat sivil hava trafiğine açılmış olup Merzifon'a 8 km mesafededir. 05/23 pisti 2927x45m boyutunda olup asfalt kaplamadır. Yolcuya açık olan alanlar 457 m² olup yıllık 120.000 yolcu kapasiteli terminale ve 70 araç kapasiteli otoparka sahiptir. Havaalanında uçuşlar İstanbul'a iki havayolu firması ile yapılmaktadır. İstanbul'dan Merzifon'a yapılan uçuşlar saat 06.00'da, Merzifon'dan İstanbul Atatürk Havalimanı yönüne Türk Hava Yolları ile her gün saat 08.20'de uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Pegasus Hava Yolları firması ile; pazartesi, perşembe ve cumartesi günleri karşılıklı seferler yapılmaktadır. Pegasus Hava Yolları ile yapılan seferler Sabiha Gökçen Havalimanına yapılmaktadır. Uçuş saatleri İstanbul'dan 08.00, Merzifon'dan 09.40 saatlerinde yapılmaktadır.

Harita
pin_drop

Merzifon

40.87477 , 35.461753

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Merzifon ilçesine ait görüntüler

  • Merzifon Resmi
  • Merzifon Resmi
  • Merzifon Resmi
  • Merzifon Resmi