Hakkında

Osmaneli, Güney Marmara'da Bilecik ilinin bir ilçesidir.


Ülke Türkiye

İl Bilecik

Coğrafi bölge Marmara Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Edip Çakıcı

 - Belediye başkanı Münür Şahin (AKP)

Yüzölçümü

 - Toplam 526 km2 (203,1 mi2)

Rakım 102 m (335 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 21,071

 - Kır 6,006

 - Şehir 15,065

Zaman dilimi UDAZD (+3)

Posta kodu 11500

İl alan kodu 0228

İl plaka kodu 11


Kuzeyde Sakarya'nın Pamukova, kuzeydoğuda Sakarya'nın Geyve, güneydoğuda Gölpazarı, güneyde Merkez ilçeyle, batıda Bursa'nın Yenişehir, kuzeybatıda Bursa'nın İznik ilçeleriyle çevrilidir.

30 derece doğu boylam, 40 derece 3 dakika kuzey enleminde olup İstanbul'a 200 km, Bursa'ya 107 km, Adapazarı'na 70 km, Eskişehir'e 120 km uzaklıkta

Geçmişi MÖ 1000 (Trak mezarı kalıntısı)kadar uzanan 1308 yılında Osmanlı topraklarına katılmış bir Anadolu ilçesidir.

Osmanelinin yüzölçümü 526 km kare olup ilçe merkezinin nüfusu 14.521'dir. Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde bahsettiği üzere ayvası, karpuzu, zeytini birçok tarım ürünü meşhurdur.

Osmanelinin bilinen ilk adı Anadolunun ilk yerleşik halklarından Luwi lerin dilinde yakınından geçen göksu (Gallos) çayından esinlenilerek ilk çağda Mela ya da Gallos olarak anılıyordu. Bu nedenle olsa gerek bilinen ilk adı Melewana dır. (Mela halkının kenti). Helenleşme çağında kentin adı Melagina dönüşmüştür. Daha sonraki dönemlerde LEFKE diye anılmıştır. Lefke eski Helencede Leuikai "Ak Kavaklık" deyişinden almıştır. Sözcük LEFKE diye söyleniyordu.

1308 Yılında feth edilerek Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1913 yılında OSMANELİ adını almıştır. 30 NİSAN 1926 tarihinde BİLECİK ilne bağlı bir ilçe olmuştur.

Osmaneli (lefke) istanbul/ Hicaz demiryolunun geçtiği ilçelerden biridir. Günümüzde adı öne çıkmaya başlayan Osmaneli sivil Osmanlı mimarisi konak örneklerinin günümüze ulaşan örneklerinin restorasyonu ile geçmişi günümüze taşımaya aday ilçelerimizdendir. Ayrıca geriye doğru bakarsak 1926 yılındaki mubadeleye kadar Rumlar ile birlikte yaşanmış ve Rum kültüründen bugüne ulaşan en kalıcı örnek Aya Yorgi Kilisesi kalıntısıdır. Yine Rum ailelerce işletmecilik bazında ipek imalatını mubadele yıllarına kadar, mubadele sonrası 1970 lere kadar gerek yaş koza üretimi gerekse ipek imalatını tarımsal girdide ilk 3 kalem bazında devam ettiren ender ilçelerimizdendir.


OSMANELİ’NDE SANAYİLEŞME


Ulaşım, iklim ve coğrafi avantajları nedeniyle Osmaneli, sanayi açısından İstanbul-Eskişehir(Ankara) bölünmüş otoyolu, Yüksek Hızlı Tren, eski tren yolu hattına yakınlığı ile İstanbul’a 2 saat Kocaeli, Bursa ve Eskişehir’e 1 saat, Sakarya’ya 45 dakika mesafededir.

Osmaneli, sanayileşerek büyüme hedefine uygun olarak 4 000 000 m² sanayi parseli üretmiştir. Sanayi parselleri, Osmaneli Belediyesince tahsis edilmektedir. Özellikle kısa sürede yatırıma başlamayı planlayan yatırımcılar tercih edilmektedir.

Osmaneli’nde Organize Sanayi Bölgesi 700.000 m²’lik alana kurulu olup, 300.000 m²’lik davalı alan dışında doluluk derecesine ulaşmıştır.

Osmaneli 3. derece teşvik bölgesinde yer almakta olup, bu oran Organize Sanayi Bölgesi’nde 4. derecedir. Özel yatırımlarda 2. dereceye kadar teşviklerden yararlanılabilmektedir.

Osmaneli, sanayide çalışan çalışanlar açısından tercih edilecek yaşam alanlarına ve gerekli sağlık, eğitim, spor tesislerine sahip turizm öncelikli tarih ve kültür kentidir.

Osmaneli’ne yatırım yapmak isteyen yatırımcılara Osmaneli Belediyesi olarak her türlü kolaylık gösterilmektedir.


EĞİTİM


Osmaneli, ilköğretim, ve lise düzeyinde 3.500 öğrenciye ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Osmaneli Meslek Yüksek Okulu olarak 1.350 öğrenciye sahiptir.

Öğretmenler için zorunlu hizmet alanına sahip olması nedeniyle eğitim açısından ayrı bir avantaj sağlamaktadır.

Özellikle parklar, spor alanları, tarihi ve turistik yapısıyla öğrenciler ve öğretmenler açısından tercih edilen özelliklere sahiptir.


OSMANELİ’NDE TARIM


Osmaneli, Sakarya nehrinin suladığı verimli topraklara sahiptir. İlçenin ana geçim kaynağı, açık alanda ve seralarda yapılan tarımsal üretimdir.

Osmaneli 138.286 dekarlık geniş bir tarım alanına sahiptir. Bu tarım alanlarının 6500 hektarında sulu tarım yapılır. Üretimin %95’i yaş sebze ve meyveden oluşur. Osmaneli, Alaca Karpuz denilen iri ve çok kaliteli karpuzu, şeftalisi, kirazı, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesine konu olan ayvası, biberi ve domatesi ile ün yapmıştır. Bunun yanı sıra kışın ıspanak, karnabahar ve pırasa gibi ürünler de yetişir. Kısaca tropikal meyve ve sebze dışında her ürün yetiştirilebilmektedir.

Türkiye pazarlarında satılan şeftali ve ayvanın %10’u Osmaneli topraklarında üretilir. Kışlık sebze üretimi ile de öncüdür. Osmaneli, tarım ürünlerini değerlendirebilecek yatırımcılar ve ihracatçılar için sonsuz bir üretim kabiliyetine ve olanaklarına sahiptir.


Yakın bir gelecekte seracılık, çiçekçilik, tıbbi aromatik bitkiler gibi alanlarda da ilçemiz adından söz ettirecektir.


Harita
pin_drop

Osmaneli

40.3584 , 30.0134

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Osmaneli ilçesine ait görüntüler

  • Osmaneli Resmi
  • Osmaneli Resmi
  • Osmaneli Resmi
  • Osmaneli Resmi
  • Osmaneli Resmi
  • Osmaneli Resmi