Hakkında

Samsat, Adıyaman ilinin bir ilçesidir.


Ülke Türkiye

İl Adıyaman

Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Kürşad Atak [1]

 - Belediye başkanı Yusuf Fırat (AK Parti) [2]

Rakım 610 m (2.001 ft)

Nüfus (2016)[3]

 - Toplam 7,992

 - Kır 4,203

 - Şehir 3,789

Zaman dilimi UDAZD (+3)Tarihi Yapı

Eski adı Samusata - Sumaysat olan Samsat yörede tarihi en eski olan yerleşim yerlerinden birisidir. Bazı kaynaklardan M.Ö 6000 yılında Orta Asya'dan gelen Türklerden Prohititler tarafından kurulduğu belirtilmektedir. Fırat'ın batı ve doğu kesimleri arasında en elverişli geçit yerinde bulunduğundan Samsat tarih boyunca önem kazanmıştır.

Sümerler zamanında Semizata adı verilen Samsat' ın demir çağında Hitit Krallığının merkezi olduğu sanılmaktadır. Bölge M.Ö. 708 II. Sargon tarafından zapt edilerek Asur' a bağlı bir eyalet durumuna gelir.

M.Ö. 605 yılında Babiller'in eline geçer. Daha sonra sırasıyla Medlerin, Perslerin (M.Ö. 553), Mekadonya Krallığının (M.Ö. 333) ve Selevkos' ların hakimiyeti altına girer.


Coğrafya

İlçemiz Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, Adıyaman ilinin Güney-Doğu kesiminde yer almakta olup, km²’ye 35 kişi düşmektedir.

Batısında Atatürk Baraj Gölü, kuzeyinde Kâhta ilçesi, doğusunda Atatürk Baraj Gölü, güneyinde Atatürk Baraj Gölü (karşı kıyıda) Şanlıurfa ili Bozova ilçesi bulunmaktadır.

Yeni Samsat ilçesi, Atatürk Baraj Gölü'nün kıyısında üç yandan baraj gölü ile çevrili bir yarımada görüntüsü almıştır. Denizden yüksekliği 610 m olan ilçemizin il merkezine uzaklığı 47 km'dir.

Arazi yapısı itibarıyla ilçemiz, güneye doğru eğilimlerle alçalan bir ova görünümündedir.

ı itibarıyla ilçemiz, güneye doğru eğilimlerle alçalan bir ova görünümündedir.İklim

Yazları oldukça sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlı geçen Akdeniz iklimi göze çarpsa da nispi nemin düşük olması nedeniyle Güney Doğu Anadolu iklimine benzemektedir. Ancak son yıllarda Atatürk Baraj Gölü nedeniyle nem oranı nispeten artmıştır.


Nüfus

Nüfusun tamamına yakını Kürtler oluşturmaktadır.Samsat M.Ö. 69'da Kommagene Krallığının merkezi olur. Kommagene Kralları Antichos sanıyla anılır. 150 yıllık süre içinde 4 kral tahta geçti. Bunlardan Kral Antichos III' nün Romalılara yenilgisi üzerine Kommagene Devletinin egemenliği sona erdi. M.S. 72 yılında bir Roma eyaleti haline getirilen Samsat bir ilim merkezi olur.

Ünlü bilgin Lukianus bu dönemde Samsat'ta doğar.

Bu arada birkaç kez Perslerle Romalılar arasında el değiştirir. M.S. 271'de tekrar Romalıların eline geçer. Bu dönemde nüfusu 50.000'i geçer.

Daha sonra Bizans'ın ve sonrada Arapların eline geçer. Samsat'a Hz. Ömer zamanında Şimşat, Şümişat denir. 1085'te Melikşah 1114'de Zenginler 1180'de Selahattin Eyyubi 1203'de Anadolu Selçuklularından Rüknettin süleyman II Samsat'a hakim olur. 1237'de Harzemşahlar tarafından yağma edilen Samsat 1240'da Moğol İmparatoru Hülagü Han tarafından sonrada Dulkadiroğulları tarafından istila edilir.

1392'de Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı devletine bağlanır. 1401'de Timur tarafından tahrip edilir. 1516'da Yavuz Sultan Selim tarafından tekrar Osmanlılara katılır. Osmanlı yönetiminde eski önemini kaybeder ve sancak merkezi olur.

Gittikçe küçülen Samsat, Cumhuriyetin kurulmasıyla bucak merkezi olur, 1960'da ilçe merkezi haline getirilir ve Adıyaman iline bağlanır.


Harita
pin_drop

Samsat

37.579209 , 38.482441

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Samsat ilçesine ait görüntüler

  • Samsat Resmi
  • Samsat Resmi
  • Samsat Resmi
  • Samsat Resmi