Hakkında

Sincik, Adıyaman ilinin bir ilçesidir.


Ülke Türkiye

İl Adıyaman

Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Zafer Sağ 

 - Belediye başkanı Mehmet Korkut (AK Parti) 

Rakım 1.325 m (4.347 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 17,476

 - Kır 13,395

 - Şehir 4,081

Zaman dilimi UDAZD (+3)


Tarihçe

İlk çağlarda Sincik’ in içinde bulunduğu Adıyaman ve Kahta yöresinde bir çok devlet egemenliği kurulmuştur. Hititler, Hurriler ve Mitaniler M.Ö. 1600 –1000 yıllarında bu yöreye hükmetmişlerdir. M.Ö. 69 M.S. 72 senelerinde bu yörede kurulan Kommagene Krallığından sonra Sincik ve çevresine Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu daha sonra Selçuklu ve Osmanlı Devleti bu yöreye hakim olmuşlardır.

1954’e kadar Malatya İline bağlı bir nahiye olan Sincik; 1954 ten sonra Adıyaman’ın İl olması ile Kahta İlçesine bağlı bir köy iken 1990 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.


Coğrafi Konum

Sincik İlçesi Adıyaman İlimizin 70 Km kuzey doğusunda yer almaktadır. Kuzeyde Malatya, Kuzey Doğusunda Pütürge, Doğuda Gerger, Güneyinde Kahta, Güney Batısında Adıyaman ve Batıda Çelikhan ile çevrili olup, 1325 metre rakımlıdır. İlçe rakımı güneyden kuzeye doğru artmaktadır. Sincik dağlık ve dağınık araziye sahip olup, Güney Doğu Toros dağlarının güney kesimindeki dağ ve tepelerde oluşmaktadır. Sincik’ in en yüksek dağı kuzeydeki Türk Dağıdır (1608 m). Nemrut Dağı ise Sincik’ in doğusunda yer alıp kuş bakışı olarak Kahta’dan çok Sincik’e yakındır.

Sincik’te bokır iklimi özellikleri vardır. İlçede kışlar çok soğuk ve kar yağışlı yazlar ise çok sıcak ve kurak geçer. Yazlar sıcak olmasına rağmen rakım yüksek olduğundan kısmen bir serinlik hakimdir. Sincik’ te Kıran Çayı, Aksu Çayı ve Yarpuzlu (Birimşe) Çayı bulunmaktadır. İlçemiz birinci derecede deprem bölgesinde bulunduğundan Doğu Anadolu Fay Hattının Hatay-Mersin’e uzanan fay parçaları üzerindedir. Ancak ilçemizde bilindiği kadarıyla büyük ölçekli herhangi bir deprem meydana gelmemiştir. Yüzölçümü ve Arazi Dağılımı : İlçemizin Yüz Ölçümü 364 Km2’ dir. Bu miktar İlin yüz ölçümü içerisinde 4.78’lik bir yüzdeye sahiptir.


KÜLTÜR VE TURİZM YAPISI

İlçemizde kültürel faaliyet yok denecek kadar az olmasına rağmen Kültür Sitesi  Toplantı Salonu bu ihtiyacımızı gidermektedir. Söz konusu salonda kültürel faaliyette etkinliklere elverişlidir. Ayrıca YİBO toplantı salonundan da aynı amaçla yararlanılmaktadır.

İlçe merkezinde bir Halk Kütüphanesi bulunmaktadır. Kütüphane hizmetinin etkin, verimli yapılabilmesi için kadrolu elemana ihtiyaç vardır. Ayrıca kitap sayısının arttırılması ve zenginleştirilmesi gerekmektedir.

İlçemiz, Nemrut Dağına yakınlığı nedeniyle geçiş güzergahı olarak kullanılmaktadır. Sincik-Malatya yolunun asfaltlanması halinde turizm hareketliliği daha da hızlanacaktır.  Ayrıca İlçemizdeki tek tarihi yer olan Heron Kutsal Alanı (Derik Kalesi) turistlerin ilgisini çekmektedir.

İlçemiz Fatih Mahallesi sınırları içinde kalan tarihi Derik Kalesi (Heron Kutsal Alan) ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır. Bu tarihi kalenin restore edilerek turizme açılması önem arz etmektedir.


SİNCİK İLÇESİNİN COĞRAFİ YAPISI

Sincik İlçesi Adıyaman İlimizin 70 Km kuzey doğusunda yer almaktadır. Kuzeyde  Malatya, Kuzey Doğusunda Pütürge, Doğuda Gerger, Güneyinde Kahta, Güney Batısında Adıyaman ve Batıda Çelikhan ile çevrili olup, 1325 metre  rakımlıdır. İlçe rakımı güneyden kuzeye doğru artmaktadır.

Sincik dağlık ve dağınık  araziye sahip olup, Güney Doğu Toros dağlarının güney kesimindeki dağ ve tepelerde oluşmaktadır. Sincik’ in en yüksek dağı kuzeydeki Türk Dağıdır (1608 m).  Nemrut Dağı ise Sincik’ in doğusunda yer alıp kuş bakışı olarak Kahta’dan çok Sincik’e yakındır.

Sincik’te bozkır iklimi özellikleri vardır. İlçede kışlar çok soğuk ve kar yağışlı yazlar ise çok sıcak ve kurak geçer. Yazlar sıcak olmasına rağmen rakım yüksek olduğundan kısmen bir serinlik hakimdir. Sincik’ te  Kıran Çayı, Aksu Çayı ve Yarpuzlu  (Birimşe) Çayı bulunmaktadır.

İlçemiz birinci derecede deprem bölgesinde bulunduğundan Doğu Anadolu Fay Hattının Hatay-Mersin’e uzanan fay parçaları üzerindedir. Ancak ilçemizde bilindiği kadarıyla büyük ölçekli herhangi bir deprem meydana gelmemiştir.


Yüzölçümü ve Arazi Dağılımı :

İlçemizin Yüz Ölçümü 364 Km2’ dir. Bu miktar İlin yüz ölçümü içerisinde  4.78’lik bir yüzdeye sahiptir. Arazi dağılımı aşağıdaki gibidir.

Harita
pin_drop

Sincik

38.0587416 , 38.5634044

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Sincik ilçesine ait görüntüler

  • Sincik Resmi
  • Sincik Resmi
  • Sincik Resmi
  • Sincik Resmi
  • Sincik Resmi
  • Sincik Resmi
  • Sincik Resmi
  • Sincik Resmi