Hakkında

Söğüt, Bilecik ilinin bir ilçesidir. Osmanlı Beyliği'nin ilk başkenti olarak bilinir. 


Ülke Türkiye

İl Bilecik

Coğrafi bölge Marmara Bölgesi

Yönetim

 - Kaymakam Berkan Sönmezay

 - Belediye başkanı Halil Aydoğdu (İyi Parti) 

Yüzölçümü

 - Toplam 599 km2 (231,3 mi2)

Rakım [650 m (2.133 ft)

Nüfus (2016)

 - Toplam 19,285

 - Kır 5,365

 - Şehir 13,920

Zaman dilimi UDAZD (+3)

Posta kodu 11600

İl alan kodu 228

İl plaka kodu 11


Söğüt Adının Menşei


Söğüt’ ün ilk çağlardaki durumu ve ismi hakkında bir bilgiye sahip değiliz. Söğüt’ ün ilk bilinen ismi İTEA’ dır. Bizans dönemindeki ismi ise THEBASİON veya SEBASİYON’ dur. Söğüt 796 veya 797 yıllarında Abbasi Halifesi Harun REŞİT döneminde Müslümanların eline geçmiştir. Arap coğrafya ve tarih kaynaklarında Söğüt BELDET’us SAFSAF şeklinde isimlendirilmiştir. Aynı şekilde Farsça kaynaklarda da HITTA-İ BİD şeklinde anılmıştır. Gerek SAFSAF gerekse BİD kelimeleri söğüt ağacı anlamındadır. Osmanlıca kaynaklarda ve günümüzde bu kelimelerin Türkçe karşılığı olan Söğüdcük, Söğütçük, Söğütlü Saraycık, Söğüd ve Söğüt olarak bilinmektedir.


Kültür ve Turizm

Köyde yaşayan kadınlar şalvar, ferace oyalı yazmaları sürekli kullanmaktadır. Kasaba merkezinde etek, bluz, manto türü giysiler giyilmekle beraber oyalı yazmalar, ferace ve şalvarda kullanılmaktadır. Bazı köylerde özel iş giysisi olarak pamuk iplikte dokuma şalvar kullanılır.

Düğün, nişan, bayram gibi özel günlerde kadınlara ait yörede kullanılan farklı giysiler bulunmaktadır. Bunlar "Sitare" denilen kırmızı üzerine beyaz çizgili, geniş dökümlü ve "Mare" denilen geniş kesimli şalvarlar; şalvar üzerine giyilen ceket ve ceket içine yakasız, beyaz, önü süslü, dantelli ve boncuklu gömlekler giyilir. Bele gümüş yada altın kemerler takılarak ortasına krepler iliştirilir.

Başörtüsü olarak krep, ayağa da güllü çorap ve ayakkabılar giyilir. Bununla birlikte " Pürçekli, Kenarı boncuklu, pullu" olarak adlandırılan kıyafetler, el dokuması çataklı, alacalı, pütükare, katıksız, ipekten güvez rengi gömlekler" de giyilmektedir. Bugün eflatun renginde kadife atlas ve sırma işlemeli giysilerde kullanılmaktadır.

Yörede kadınlar, süs eşyaları olarak gümüş ve altın bilezikler, gerdanlıklar, beşi birlikler ve küpe gibi takılarla gümüş kemer ve oyalar kullanmaktadırlar." Çiçek, Biber, Dut, Kılçık, Yelpaze, Karanfil, Hanım beğendi, Bey beğendi, Koca, Yanış, İki Elti, Güllü, Lale" gibi oya çeşitleri mevcuttur.

Erkek giysilerinde eski dönemlerde kolları venü ipekle çitilenmiş el dokuması gömlek, geniş ağlı çuhadan yapılmış şalvar, bele sarılan yün kuşak, nakışlı örme yün çorap ve üstüne saçaklı ya da yollu poşu bağlanmış fes bulunurdu. Günümüzde kasaba merkezinde erkekler günün modasına uygun giyinmektedirler. Köylerde de aynı giyim ve kuşam yanında kasket ve örme bere diyenler görülmektedir.


Ulaşım 

Söğüt'ü çevreye bağlayan üç önemli yol vardır. Bunlar Söğüt - Bilecik 29 Km., Söğüt - Bozüyük 22 Km., ve Söğüt - Eskişehir 42 Km.'dir. Her üç yolda asfalt olup, yaklaşık yarım saat araba yolculuğu ile Eskişehir - Bursa, Eskişehir - İstanbul devlet karayollarına ulaşır. Söğüt'ten Bursa ve Sakarya'ya iki saatte, Ankara ve İstanbul'a ise 3 saatte ulaşmak mümkündür. Söğüt'ten Bilecik, Eskişehir ve Bozüyük'e her gün düzenli otobüs seferleri mevcuttur. 

Bu yolların dışında Çaltı - İnhisar Mihalgazi - Sarıcakaya istikametinde Sakarya Vadisinde uzanan yolda önemlidir. Özellikle sebze ve meyve taşımacılığı açısından önemli olan bu yolda iyileştirme çalışmaları devam etmektedir. Söğüt'ün her köyüne ulaşım vardır. Küre, Çaltı, Borcak, Oluklu ve Zemzemiye köylerine günlük vasıta bulunur. 


Harita
pin_drop

Sögüt

40.0150999 , 30.1834

Fotoğraflar

Sizin için seçtiğimiz Sögüt ilçesine ait görüntüler

  • Sögüt Resmi
  • Sögüt Resmi
  • Sögüt Resmi